Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego – jak dopasować jej moc?

Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego
Grzałka elektryczna jest dodatkową częścią grzejnika łazienkowego. Przydaje się zwłaszcza poza sezonem grzewczym, gdy temperatura na zewnątrz nieco spada. Ponieważ w łazience często jest zbyt zimno, zwłaszcza wieczorami (w porze kąpieli), warto odpowiednio wcześnie zadbać o dodatkowe wyposażenie. Dobrze dobrane urządzenie posłuży nam wydajnie przez długi czas.

 

Jeśli nie chcemy włączać instalacji c.o. i niepotrzebnie ogrzewać całego domu czy pomieszczenia, grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego sprawdzi się idealnie. W okresie przejściowym nie potrzebujemy bowiem urządzenia o zbyt wielkiej mocy, by ogrzać powietrze w pomieszczeniu do optymalnej temperatury, za jaką uznaje się 24 stopnie Celsjusza. Dzięki grzałce elektrycznej nieprzyjemny chłód po wyjściu spod prysznica lub z wanny już nie będzie nas dotyczył.

Grzałka elektryczna

Najczęściej spotykanym sposobem ogrzania łazienki jest grzejnik łazienkowy typu drabinkowego. Służy on nie tylko utrzymaniu prawidłowej temperatury w pomieszczeniu. Dzięki jego budowie jest on jednocześnie suszarką na ręczniki oraz pełni funkcje estetyczne. Grzałka elektryczna, choć jest osobnym urządzeniem, nie zajmuje dodatkowego miejsca w łazience.

Umieszcza się ją w grzejniku i podłącza do zasilania elektrycznego. Dzięki temu niemal natychmiast podgrzewa ona wodę, która znajduje się wewnątrz grzejnika. Wyglądem przypomina pręt, który umieszcza się wewnątrz kolektora grzejnika. Najczęściej montaż przebiega poziomo, prostopadle do układu drabinek grzejnika. Rzadko spotyka się montaż pionowy.

Dzięki zastosowaniu termostatu możliwe staje się ustawienie pożądanej temperatury, jaką chcemy docelowo uzyskać w ogrzewanym pomieszczeniu. Niektóre grzałki są ponadto wyposażone w sterowniki. Umożliwiają one ustalenie trybów ich pracy, w zależności od preferencji użytkownika. Przed wyborem grzałki należy jednak sprawdzić, czy w grzejniku będzie możliwe jej zamontowanie. Nie każdy grzejnik drabinkowy ma bowiem wystarczająco dużo miejsca na instalację dodatkowego wyposażenia. W razie wątpliwości warto zapytać fachowców.

Moc i wydajność

Grzałka elektryczna pracuje, gdy cała instalacja grzewcza nie jest jeszcze włączona. To oznacza, że jej funkcjonalność przypada na okres przed lub po sezonie grzewczym. Moc grzałki dobiera się bezpośrednio do mocy grzejnika. Ten proces jest o tyle istotny, że bez odpowiedniego doboru urządzenia grzałka nie tylko nie będzie prawidłowo działała, ale nie spełni swojej funkcji. Niemożliwe stanie się ogrzanie pomieszczenia do pożądanej temperatury. Moc grzałek z termostatem nie może być większa niż moc grzejnika. Dla pozostałych urządzeń określono podstawowe parametry. Najczęściej są to wartości 75/65/20 stopni Celsjusza (czyli moc określona, gdy temperatura wody wpływa do grzejnika i ma 75  stopni, wypływa, mając 65 stopni, a temperatura powietrza 20 stopni). Wówczas zaleca się moc grzałki maksymalnie zbliżoną do mocy grzejnika.

Wyższa moc grzałki niż grzejnika jest dopuszczalna jedynie przy jednoczesnym montażu dodatkowego zabezpieczenia przed wzrostem temperatury. Zawsze warto jednak sprawdzić, co w tej kwestii ma do powiedzenia producent grzejnika. Zwykle wszelkie informacje są zawarte w instrukcji obsługi. Nie warto celowo kupować grzałki o mniejszej mocy niż moc grzejnika. Nie zapewni ona nam oszczędności. Wręcz przeciwnie – może przyczynić się do nieprawidłowej pracy instalacji.

Wydajność dobrze dobranej grzałki jest dosyć wysoka. Dla otrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniu nie jest konieczne nawet włączanie dodatkowych źródeł ciepła. Nie musimy zatem martwić się, gdy ogrzewanie podłogowe jest wyłączone. Grzałka pracująca samodzielnie powinna bez trudu ogrzać całe pomieszczenie. Istotna jest tu również przeprowadzona termomodernizacja budynku. W pomieszczeniach starego budownictwa trudno bowiem o utrzymanie dobrej, wysokiej temperatury. Starty ciepła mogą być zbyt duże, by grzałka pracowała wydajnie.

Inwestycja, która się opłaca

Grzałka elektryczna do grzejnika łazienkowego kosztuje niewiele. Zwykle jest to maksymalnie 300-400 złotych. Należy jednak zaznaczyć, że najdroższe części posiadają dodatkowe opcje i możliwości. Może być to wyjątkowe wykończenie, kolor, dodatkowe diody itp. To właśnie dzięki diodom (w większości urządzeń LED-owym) widoczna jest regulacja mocy grzałki. Korzyści płynące z użytkowania grzałki są nieporównywalne z jej kosztem. Wydatek rzędu kilkuset złotych sprawi, że zaoszczędzimy dużo więcej. Dzięki zastosowaniu grzałki elektrycznej nie musimy bowiem zbyt wcześnie uruchamiać całej instalacji grzewczej, by w łazience poczuć przyjemne ciepło.

Warto zainwestować również w sygnalizator awarii. Dzięki temu zabezpieczamy grzałkę i grzejnik przed przegrzaniem i usterkami. Przydaje się także programator czasowy i dodatkowa funkcja przeciw zamarzaniu. Pamiętać musimy również o tym, że do prawidłowej pracy grzałki niezbędna jest woda w instalacji grzewczej. Wobec tego nie możemy dopuścić do zapowietrzenia grzejnika łazienkowego. W przeciwnym razie przed przystąpieniem do instalacji grzałki konieczne będzie odpowietrzenie grzejników.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button