Mniejsze zużycie energii przy zapewnieniu większego komfortu cieplnego – tak „dba” o swoich użytkowników ogrzewanie podłogowe. Montaż tego typu ogrzewania nie jest skomplikowany. Dzięki temu niemal każdy może sobie pozwolić na jego instalację we własnym domu. Ogrzewanie płaszczyznowe sprawdza się w praktyce zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak: wiatrołapy, korytarze, kuchnie, a zwłaszcza łazienki.
Ogrzewanie podłogowe – zastosowanie i zalety
Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Odpowiedź jest prosta. Niezwykły komfort użytkowania, prostota obsługi, brak widoczności elementów grzejnych – to tylko niektóre zalety tego rodzaju ogrzewania. To właśnie ogrzewanie podłogowe, jako jeden z nielicznych sposobów dostarczania ciepła do pomieszczeń, zapewnia równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu. Do tego niskie koszty ogrzewania, oszczędności i brak konieczności eksploatacji urządzeń.
Najczęściej wybieranymi przez użytkowników są instalacje wodne i elektryczne. Dużą popularnością cieszy się również połączenie kotła na paliwo stałe z ogrzewaniem podłogowym. Jako uzupełnienie innego systemu grzewczego, ten rodzaj ogrzewania sprawdza się idealnie. Momenty jego pracy można bowiem dostosować indywidualnie do potrzeb i preferencji użytkowników. Połączenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła również przynosi wymierne korzyści. Dzięki temu, że obydwie metody dostarczania ciepła są niskotemperaturowe, nie wymagają wysokich nakładów energetycznych.
Instalacja
W procesie montażu ogrzewania podłogowego istotny jest każdy element i etap. Dlatego też najlepiej jest zaplanować tę instalację już w momencie budowy domu. Dzięki temu osiągniemy odpowiednie wysokości podłóg i wyrównane poziomy pomieszczeń. Na podłodze umieszcza się najpierw płyty izolacji termicznej. Dzięki temu zapobiegniemy utratom ciepła.
Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się z rur z polietylenu sieciowanego, polipropylen lub tworzyw sztucznych, mieszanych. Należy je odpowiednio przymocować do podłoża, dbając, by pojedynczy obieg był krótszy niż 150 metrów. Dzięki temu unikamy nadmiernych strat ciśnienia i przerw w ogrzewaniu. Rury układa się w wężownicy meandrowej lub piętrowej. Używa się ich dla osiągnięcia równomiernych rozkładów temperatury. Rozstaw rur wynosi od 10 do 30 centymetrów. Rozstaw wężownicy zawęża się w strefie brzegowej, czyli przy zewnętrznych ścianach pomieszczenia.
W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego zamiast rur z wodą układamy kable grzejne. Montaż jest o wiele szybszy i prostszy, ale cena jego eksploatacji o wiele wyższa. W ścianie montujemy puszkę instalacyjną, a na podłodze rozściela się kable w odległości zależnej od wielkości pomieszczenia. Każdy kabel ma bowiem inną długość i moc – trzeba go odpowiednio dopasować do indywidualnych potrzeb. Przewody mocujemy na siatce lub taśmie montażowej. Unikamy w ten sposób instalacji bezpośrednio na warstwie izolacyjnej i ich przylegania do podłoża. Pomiędzy nimi a podłogą powinna pozostać około pięciocentymetrowa pusta przestrzeń. Warto zamontować również rozdzielacz ogrzewania podłogowego.
Ostatnim etapem instalacji jest wykonanie płyty grzejnej. W tej warstwie podłogi zatapia się rury lub kable, w zależności od wybranego typu ogrzewania. W tym celu stosowany jest często jastrych cementowy, rzadziej anhydrytowy.
Wady i usterki
Ze względu na ukryty sposób montażu instalacji, jej projekt powinien być dokładnie przemyślany i sprawdzony przez specjalistów. Znacznie łatwiej bowiem wprowadzić zmiany czy usunąć błędy na etapie budowy domu i montażu instalacji, niż dokonywać koniecznych zmian w już wykonanym ogrzewaniu. Umieszczenie płyt pod podłogą jest jednocześnie zaletą i wadą ogrzewania płaszczyznowego. Elementy konstrukcyjne nie są widoczne i nie przeszkadzają w urządzeniu wnętrz. Jednakże w przypadku błędu lub awarii konieczne będzie wykonanie większych prac remontowych. Niemożliwe jest bowiem „dostanie się” do elementów instalacji bez konieczności kucia i demontażu podłogi.
Po zamontowaniu instalacji sprawdza się jej szczelność i poprawność montażu. W tym celu wykonuje się tzw. próbę ciśnieniową. Zyskujemy pewność jej szczelności. W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego powinniśmy zmierzyć również rezystancję izolacji. Zdarza się bowiem, że kable zostają naruszone lub nawet uszkodzone podczas procesu instalacji. Dzięki kontroli mamy pewność, że nasza instalacja jest w pełni sprawna.
Gdy ogrzewanie podłogowe nie działa, możemy spodziewać się kilku usterek. Najczęściej występującymi są przecieki lub uszkodzenie przewodów. Dlatego też już w momencie instalacji ogrzewania należy pod uwagę wziąć ewentualność wystąpienia usterki. Kluczem do sukcesu jest zaufana ekipa specjalistów zajmująca się zawodowo instalacją ogrzewania. Dzięki temu można uniknąć ryzyka nieprawidłowo wykonanego montażu, a co za tym idzie, awarii w przyszłości.