Piec gazowy dwufunkcyjny – w jakiej sytuacji się na niego zdecydować?

piec gazowy dwufunkcyjny
Kotły jednofunkcyjne zapewniają ciepło, ale w podstawowej wersji wyposażenia uniemożliwiają zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Możemy to osiągnąć, inwestując w dodatkowe wyposażenie takiego kotła. Większym potrzebom sprosta natomiast piec gazowy dwufunkcyjny. Dzięki zintegrowanemu podgrzewaczowi, który zwykle ma charakter przepływowy, nie musisz obawiać się o brak ciepłej wody.

 

Kompaktowe urządzenie grzewcze, którym jest piec gazowy dwufunkcyjny, zapewnia nie tylko komfort cieplny, ale i dostęp do ciepłej wody użytkowej. Spełnia wobec tego dwa podstawowe wymagania dla każdego gospodarstwa domowego – ogrzewanie budynku i wody.

Piec gazowy dwufunkcyjny

Podczas gdy piec gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest do spełniania jednej funkcji, jego dwufunkcyjny odpowiednik łączy w sobie więcej możliwości. Przy jego wykorzystaniu możliwe jest dostarczanie ciepła do pomieszczeń za pośrednictwem instalacji C.O. oraz dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Woda ogrzewana jest przepływowo, czyli wtedy, kiedy ją pobieramy. Zimna woda płynąca z sieci wodociągowej przepływa przez wymiennik, gdzie jest ogrzewana przez grzałkę. Tam też osiąga odpowiednią temperaturę i płynie dalej do kranu, skąd użytkownik może ją czerpać.

Ponadto, do kotłów gazowych dwufunkcyjnych dodać można zasobniki warstwowe, które wpływają na zwiększenie poziomu jakości ciepła wody. Umieszczane są one zarówno w obudowie pieca, jak i stanowić mogą osobny jego element. Płytowy wymiennik ciepła wpływa na odzysk ciepła zawartego w parze wodnej. To istotne, zwłaszcza gdy posiadamy kocioł kondensacyjny. Najczęściej wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie (są to: kocioł kondensacyjny, zbiornik ciepłej wody użytkowej c.w.u. i cały osprzęt wyposażenia).

Biorąc pod uwagę oczekiwania i preferencje, użytkownik ma obecnie możliwość tworzenia „własnych” instalacji, dopasowanych indywidualnie do potrzeb. W związku z tym coraz częściej kocioł dwufunkcyjny łączy się z zewnętrznym podgrzewaczem pojemnościowym, by zapewnić lepszy komfort korzystania z ciepłej wody. Dzięki zasobnikowi nie jest konieczne zwiększanie mocy kotła w celu ogrzania większej ilości wody. Ciepła woda znajduje się już bowiem w środku zasobnika.

Moc kotła

Wielkość strumienia ciepłej wody bezpośrednio wynika z mocy palnika znajdującego się wewnątrz pieca. Najczęściej możliwa jest modulacja mocy, jednak w ściśle określonym zakresie. Dolna granica mocy palnika stanowi minimum 30% mocy maksymalnej pieca, a górna zależy zazwyczaj od oznaczenia producenta.

Woda dotyka gorących ścianek podgrzewacza przepływowego jedynie przez krótką chwilę. Aby ogrzać ją do zadowalającej wartości, kocioł musi mieć dużą moc. Zależność ta widoczna jest zwłaszcza zimą, gdy potrzebujemy cieplejszej wody. Jeśli dodatkowo zależy nam na czasie i chcemy szybko napełnić wannę gorącą wodą, może okazać się, że moc kotła nie jest wystarczająca, by spełnić nasze potrzeby.

Często piece gazowe dwufunkcyjne o najniższej mocy nie są w stanie dostarczyć ciepłej wody do wielu punktów poboru jednocześnie. Nie należy jednak nadmiernie zwiększać ich mocy. Takie działanie przyczynia się do szybszego zużycia elementów grzejnych, a nawet do awarii pieca.

Wszechstronność

Piec gazowy dwufunkcyjny jest niewielki i lekki. Dzięki temu, że zajmuje mało miejsca, nie musimy na jego montaż przeznaczać dodatkowego pomieszczenia (kotłowni). Chociaż kocioł gazowy dwufunkcyjny montowany jest głównie w małych mieszkaniach, świetnie sprawdzi się również w domu jednorodzinnym. Jego montaż jest szybki i bezproblemowy. Można go zawiesić lub postawić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na rynku dostępne są również piece bardzo płytkie, które z łatwością montujemy w niewielkich kuchniach i łazienkach. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ten rodzaj pieca ma odpowiednie parametry do zapewnienia dużego komfortu ciepła. Dzięki jego wydajnej pracy w kranie w każdej chwili dostępna jest ciepła woda użytkowa.

Czas oczekiwania na dostarczenie ciepłej wody jest w tym przypadku o wiele krótszy niż w przypadku pieca jednofunkcyjnego. Również, gdy uruchamiamy kocioł po dłuższym przestoju w jego pracy, nie musimy długo czekać na podgrzanie wody. Wystarczy kilka minut, by blaszka znajdująca się wewnątrz podgrzewacza ogrzała zimną dotychczas wodę do optymalnej temperatury.

Na pytanie, czy wybrać kocioł gazowy jednofunkcyjny, dwufunkcyjny, czy z zasobnikiem nie ma dobrej odpowiedzi. Nie wszystko zależy od parametrów pieca i jego możliwości, ale przede wszystkim od oczekiwań i preferencji użytkownika. W domach, w których znajduje się wiele różnych punktów poboru ciepłej wody użytkowej (przykładowo kilka łazienek), zaleca się zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z dodatkowym podgrzewaczem. Małe domy i mieszkania można wyposażyć w niewielki kocioł dwufunkcyjny bez obaw o ewentualne niedobory ciepła. Większa ilość punktów poboru wiąże się z niską temperaturą wody oraz sporymi stratami przy regulacji.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button