Dzięki pracom wykonywanym w miejscu naszego zamieszkania możemy znacznie zmniejszyć straty ciepła. Co za tym idzie, w naszym portfelu zostanie więcej pieniędzy. Wszystko to dzięki wydajnemu i ekologicznemu systemowi ogrzewania. Aby termomodernizacja budynku przeprowadzona została pomyślnie, należy podczas prac kierować się kilkoma istotnymi zasadami. Pokrótce przytoczymy je w dzisiejszym artykule.
Termomodernizacja budynku – ważne zasady
Ponieważ straty ciepła w przeciętnym polskim domu wynoszą nawet 40-60%, ogromne korzyści przynosi nam termomodernizacja budynku. Najwięcej ciepła „ucieka” z naszego domu poprzez wentylację oraz ściany zewnętrzne i okna. Nic więc dziwnego, że to tymi elementami powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności. Termomodernizacja budynków powinna opierać się na wykonanym wcześniej projekcie. Musi on uwzględniać kilka istotnych kwestii.
Aby w odpowiedni sposób wykonać termomodernizację, wszelkie działania powinniśmy poprzedzić wykonaniem audytu energetycznego. Ma on na celu kompleksową analizę zużycia energii przez nieruchomość. Dzięki niej możliwe staje się określenie wszelkich możliwości oszczędzania energii, optymalnych dla danego miejsca.
Niemal każdy projekt termomodernizacji powinien zakładać modernizację lub całkowitą wymianę systemu ocieplenia ścian, dachów, stropów i podłóg oraz wymianę stolarki okiennej. Pomocna może okazać się ponadto wymiana źródła ciepła. Dotyczy to zwłaszcza właścicieli popularnych dotychczas „kopciuchów”, które obecnie uważamy za najbardziej nieekologiczne ze źródeł. Likwidacja pieców węglowych to często pierwszy krok w termomodernizacji budynku.
Ponadto zmienić możemy cały system zaopatrzenia nieruchomości w ciepłą wodę użytkową czy wyposażyć ją w urządzenia wykorzystujące energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Coraz większą popularnością cieszą się bowiem kolektory słoneczne czy kotły na biomasę. Warto również zainteresować się wentylacją. Proponujemy rezygnację z tej mechanicznej. Najlepszy sposób na dostarczenie do nieruchomości świeżego powietrza tkwi w naturze – to po prostu wietrzenie pomieszczeń.
Oszczędność
Termomodernizacja budynków zapewnia ich właścicielom wiele oszczędności. Mówimy tu nie tylko o cennym cieple, ale i o pieniądzach. Ciepło, które nie „ucieka” z naszego domu, zapewnia nam dobrą sytuację ekonomiczną. Zwłaszcza jeśli korzystamy z nowoczesnego pieca i ekologicznych paliw. Do wymiany starych źródeł ciepła zachęca nas między innymi uchwała antysmogowa. To pierwszy krok do celu, jakim jest czyste powietrze w Krakowie oraz innych miastach.
Dzięki niej wiele osób decyduje się na zmiany w dotychczasowych przyzwyczajeniach. Rezygnujemy z paliw niskiej jakości na rzecz tych ekologicznych, kupujemy nowoczesne piece wyższej klasy, coraz częściej korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Dzięki tym działaniom zakrojonym na coraz szerszą skalę możemy mieć wpływ między innymi na ograniczenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Ekologiczne życie jest na wyciągnięcie ręki, zwłaszcza biorąc pod uwagę dostępne dotacje i programy rządowe dla chcących się podjąć termomodernizacji.
Dotacje
Ponieważ termomodernizacja budynku wiąże się z dosyć wysokimi kosztami, warto podczas jej wykonywania skorzystać z wielu dotacji, jakie oferują nam rząd i przedstawiciele Gmin czy województw. Jednym z nich jest program „Czyste Powietrze”. Jego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Beneficjentem może stać się każda osoba fizyczna, która posiada nieruchomość już istniejącą, bądź będącą dopiero w budowie. Dotacja może nawet przekroczyć kwotę 50 tysięcy złotych. Wszystkie otrzymane pieniądze możemy przeznaczyć na prace termomodernizacyjne. Nawet te, które wykonujemy już na etapie budowy własnej nieruchomości. Dzięki temu zyskujemy gwarancję, że nasz nowo wybudowany dom spełni kryteria i wymagania ekologiczne. Zachęcamy do bliższego zapoznania się z programem „Czyste Powietrze”.
Najczęściej wybieraną formą dotacji jest dopłata do wymiany pieców. Ponieważ większość z nas ma jeszcze w swoich domach stare kotły węglowe, sprzedaż pieców wyższej klasy ciągle wzrasta. Projekty termomodernizacji obejmują wymianę kotłów, remonty lokalnych kotłowni lub węzłów cieplnych. Dla oszczędności i ekologii istotna jest również moc kotła grzewczego. Stare piece nie są na tyle wydajne, by sprostać obecnym wymaganiom. Wysłużone, niejednokrotnie popsute i bez końca naprawiane, nie mogą służyć nam ani w bezpieczny, ani w ekologiczny sposób. Warto bowiem, by termomodernizację zacząć od wymiany tego istotnego elementu początkowego całej instalacji grzewczej znajdującej się w budynku.