Zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej – jak ją przed tym zabezpieczyć?

zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej
Woda jest życiodajnym darem Matki Natury dla każdego z nas. Naszym zadaniem jest dbać nie tylko o jej oszczędność, ale i dobry stan jej czystości. O to dziś nietrudno mamy niezliczoną ilość możliwości technologicznych, które umożliwiają nam dbałość o dobrą jakość wody. Podpowiadamy, co zrobić, aby nigdy nie spotkało nas zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej.

Zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej

W dzisiejszych czasach zanieczyszczenia dostają się do wody stosunkowo często, mimo szeroko stosowanych zabezpieczeń. Istotną rolę odgrywa tu wpojona nam dbałość o środowisko. Wiemy, jakimi konsekwencjami grozi zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej, dlatego wystrzegamy się takich działań. Niedopuszczalne jest celowe wylewanie do ujęć środków chemicznych, ścieków, wyrzucanie odpadów. Postępowanie takie karane jest wysokimi sankcjami pieniężnymi. Woda, która wypływa z sieci wodociągowej, poddawana jest szczegółowej analizie i badaniom składu. Nie może ona przejawiać żadnych podejrzanych cech. W drodze do naszego domu może jednak ulec wtórnemu zanieczyszczeniu.

Zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej może wystąpić nie tylko jako efekt działalności człowieka. Może ono być wywołane poprzez wymywanie ze ścianek rur szkodliwych substancji, które wchodzą w ich skład lub przepływ zwrotny czy nawet namnażanie mikroorganizmów. Najczęściej występującym czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia zanieczyszczenia są właśnie przepływy zwrotne. Wywołują je gwałtowne spadki ciśnienia wody w warunkach awaryjnych (głównie w wyniku usterek lub nieszczelności). Awaria może zdarzyć się niemal wszędzie, dlatego tak istotne są zabezpieczenia i ochrona wodociągu.

Jak się uchronić przed zanieczyszczeniami?

Aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć instalacje wodociągowe przed wszelkimi nieczystościami, musimy zadbać o pewne udogodnienia techniczne. Niektóre z nich, przykładowo te, które zapobiegają konsekwencjom przepływów zwrotnych, określone są w Warunkach Technicznych wykonywania przyłącza. Zgodnie z treścią przepisu, zabezpieczenia musimy zastosować za zestawem wodomierza głównego, czyli w początkowym punkcie wewnętrznej instalacji wodociągowej, w każdym z punktów czerpalnych oraz na odgałęzieniach zasilających dodatkowe wyposażenie lub część produkcyjną czy usługową lokalu.

Jako zabezpieczenie wewnętrznej sieci wodociągów najczęściej stosujemy izolatory przepływów zwrotnych ze strefą obniżonego ciśnienia i możliwością nadzoru lub bez niej, a także zawory antyskażeniowe. Wszystkie z nich mają za zadanie uchronić nas przed zanieczyszczeniami mogącymi znaleźć się w używanej przez nas wodzie.

Zawór powinniśmy zamontować w taki sposób, abyśmy mieli do niego łatwy dostęp w celu systematycznej kontroli jego stanu technicznego i ewentualnej wymiany. Ponadto musimy mu zapewnić odpływ do kanalizacji, odpowiednie wyposażenie hydrauliczne, suche miejsce, wolne od zanieczyszczeń, w którym możliwy jest odpowiedni sposób montażu (przede wszystkim w pozycji poziomej).

Rodzaje zaworów

Najprostszym proponowanym przez nas zaworem jest zawór antyskażeniowy. W normalnych warunkach pozostaje on otwarty. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy ciśnienie z sieci jest większe niż to w instalacji. Jeśli zawór notuje spadek ciśnienia, zamyka się automatycznie. Dzięki temu umożliwia obieg wody tylko w jedną stronę i zapobiega wpłynięciu zanieczyszczeń.

Wspomniana wcześniej możliwość nadzoru polega na wykonaniu inspekcji potwierdzającej, czy zawór działa prawidłowo, bez konieczności zatrzymywania jego pracy. W związku z tym wewnątrz korpusu producent umieścił dwa otwory, dzięki którym możemy podejrzeć, jak wygląda eksploatacja zaworu.

Wszystkie oferowane na polskim rynku zawory powinny być wykonane i działać zgodnie z narzuconymi normami i wymaganiami technicznymi, jakościowymi i eksploatacyjnymi. Zgodność z wymogami potwierdzana jest badaniami i certyfikatem.

Możemy zakupić również całe zestawy wodomierzowe z zaworami, które przeznaczone są głównie do zabezpieczenia wody pitnej. Mają one kulowe zawory odcinające i zawory antyskażeniowe. Co więcej, jeśli budujesz właśnie swój dom, możesz zakupić zestaw na budowę. Składa się on z pełnej armatury, zaworu i zabezpieczeń oraz koniecznego wodomierza.

Zagrożenie dla zdrowia

Zanieczyszczenie wody w instalacji wodociągowej może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystko zależy bowiem od zastosowania wody, która płynie w rurach naszego domu na co dzień. Jeśli używamy jej do prac gospodarczych czy remontowych, nikt nie ucierpi. Jednak niemal wszyscy z nas wykorzystują wodę kranową do mycia czy nawet picia. Spożywanie popularnej kranówki stało się ogólnym trendem ze względu na oszczędności i ekologię.

W wodzie mogą znajdować się takie substancje szkodliwe jak metale ciężkie, związki chemiczne, ścieki, a nawet odchody. W związku z tym, pijąc wodę z niezabezpieczonej instalacji, ryzykujemy własnym samopoczuciem i zdrowiem. Może to bowiem nie skończyć się jedynie na dolegliwościach żołądkowych. Doradzamy zakup i instalację zaworu zabezpieczającego dla własnego spokoju, a przede wszystkim zdrowia.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button