Dopłata do wymiany pieców – można już składać nowe wnioski

Dopłata do wymiany pieców
Rusza nowy program dopłat do wymiany pieców. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska prowadzi nabór do nowej tury programu Czyste Powietrze. Edycja roku 2019 nie jest jednorazowa, program potrwa przez kolejne lata. Już teraz warto jednak zainteresować się tematem i zdecydować na wymianę wysłużonego, starego sprzętu grzewczego. W szczególności, że dopłata do wymiany pieców może wynieść nawet 90% kosztów kwalifikowanych. Jak wynika z przeprowadzonych badań, skażone powietrze zabija co roku aż 45 tysięcy Polaków.

Dopłata do wymiany pieców

Dopłata do wymiany pieców to element programu rządowego. Jest on skierowany do osób chcących wymienić kocioł czy wykonać innego rodzaju prace związane z ociepleniem i ochroną termiczną budynku. Wymiana pieców jest działaniem ściśle związanym z celami proekologicznymi, mającymi na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń do atmosfery.

Dzięki dopłatom do wymiany pieców wiele osób niezdecydowanych do tej pory na to działanie podejmuje pozytywną dla środowiska opinię. Warto jednak wspomnieć, że nowy, ekologiczny sprzęt oraz instalacje przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska. Dzięki profesjonalnym i nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym ich obsługa oraz eksploatacja wymaga przede wszystkim mniejszego nakładu czasu i pieniędzy. W związku z tym, że rządowy program potrwa jeszcze kilka lat, a ilość chętnych do skorzystania z dopłaty rośnie, z decyzją nie warto czekać. Rządowa dopłata do wymiany pieców pozwoli odciążyć domowy budżet.

Program Czyste Powietrze

Głównym celem programu jest zmniejszenie poziomu emisji pyłów i pozostałych zanieczyszczeń wprowadzanych każdego roku do atmosfery. Ze względu na rosnący problem zanieczyszczeń powietrza, występowanie smogu oraz niekorzystne prognozy na kolejne lata, działania te wydają się w pełni uzasadnione. Program Czyste Powietrze przewiduje dopłaty do wymiany pieców. Jednak nie tylko. Obejmuje też inne działania mające na celu zmiany w zakresie obsługi termicznej w budynkach. Oprócz wymiany starych źródeł ciepła, dotacja obejmuje docieplenie budynków, wymianę stolarki drzwiowej i okiennej, instalację odnawialnych źródeł energii oraz montaż wentylacji, czyli wszelkie działania termoizolacyjne.

Program Czyste Powietrze 2019 skierowany jest praktycznie do każdego, kto chce zmienić sposób ogrzewania w swoim domu i/lub dokonać jego termomodernizacji. Jego odbiorcą może być każdy fizyczny właściciel nieruchomości (domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego, rozpoczętej budowy budynku jednorodzinnego). Warunkiem koniecznym jest jednak wymiana starego pieca na nowe źródło ciepła lub zakup i montaż nowego źródła ciepła w przypadku nowych budynków. Jako formę dofinansowania podaje się pożyczkę lub dopłatę. Warto pamiętać, że dopłata nie może przekroczyć kwoty 53 tysięcy złotych. Jeśli koszty wymiany pieca oraz innych działań termomodernizacyjnych przekroczą tę kwotę, osoba fizyczna może dodatkowo skorzystać z dostępnej opcji pożyczki.

Wymiana pieca

Przed przystąpieniem do wymiany pieca najczęściej należy wykonać audyt energetyczny budynku. Pozwala on na określenie potrzeb i możliwości, jakie stwarza budynek wraz z jego infrastrukturą oraz określoną specyfiką. Ponieważ każde gospodarstwo domowe wykazuje inne potrzeby w zakresie ciepła i termoizolacji, doradza się korzystanie z pomocy fachowców.

Najlepszym rozwiązaniem jest wobec tego skorzystanie z pomocy rekomendowanych firm, które podejmą wszelkie działania związane z aplikacją wniosku o dotację. Co więcej, umożliwią sporządzenie kosztorysu oraz nie tylko podłączą nowe urządzenie, ale przeprowadzą przez proces jego obsługi i prawidłowej eksploatacji. Nasza firma zajmuje się wszystkimi tymi działaniami: likwidacją pieców węglowych, instalacją nowych oraz doradztwem i pomocą w otrzymaniu dofinansowania. Jest to pomoc o tyle istotna, że na etapie działań przygotowujących do otrzymania dotacji wymagane jest sporządzenie dokumentacji projektowej. Dokumentację tę wykonuje specjalista, określając projekt modernizacji instalacji wewnętrznych oraz całkowitej wymiany źródła ciepła.

Likwidacja kotłów węglowych

Kotły węglowe są najczęściej określane jako stare piece, przestarzałe i nieekologiczne źródła energii. To głównie z ich powodów społeczeństwo boryka się z problemem smogu i ogólnych zanieczyszczeń powietrza. To w nich bowiem możliwe jest spalanie słabej jakości paliw stałych, a także przedmiotów nieprzeznaczonych do spalania.

To właśnie likwidacja kotłów węglowych, czyli działanie mające na celu zastosowanie odpowiedniego paliwa, w odpowiednim urządzeniu, przynosi zdecydowanie większą efektywność spalania i przyczynia się do polepszenia jakości powietrza. Istotny jest również prawidłowy sposób obsługi urządzenia. Oznacza to, że powinno się je użytkować zgodnie z instrukcją producenta. Niedopuszczalne jest tworzenie przeróbek sprzętu dla własnych celów, nieprawidłowe jego użytkowanie przede wszystkim poprzez spalanie nieodpowiedniego rodzaju paliw.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę: https://www.wfos.krakow.pl/portalbeneficjenta/strona-glowna-programu
Wnioski można składać w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button