Jak dobrać odpowiedni rozdzielacz c.o. i ogrzewania podłogowego?

Rozdzielacz c.o.
W każdym domu i mieszkaniu podstawową potrzebą, jaką powinniśmy spełnić, jest potrzeba ciepła. Zapewnić ją możemy na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe. Dla tych dwóch źródeł ciepła uniwersalnym dodatkiem ułatwiającym ich funkcjonowanie jest rozdzielacz c.o.

Rozdzielacz c.o. – budowa

Instalacje grzewcze cechują się różną budową i specyfiką. Zależą od metrażu pomieszczeń, ich rozkładu w całej nieruchomości oraz ogólnych możliwości. Ich głównym zadaniem jest jednak równomierny rozdział ciepła, co umożliwia rozdzielacz c.o. Dzięki niemu możliwy jest idealny rozkład temperatury w ogrzewanych wnętrzach oraz na ogrzewanych płaszczyznach. Jest on niezbędny dla prawidłowego działania całej instalacji grzewczej. Wybór typu ogrzewania warunkuje dobór źródła ciepła oraz temperaturę zasilania i rodzaj kompletów rozdzielaczy.

Typowy rozdzielacz składa się z dwóch belek i korków zaślepiających. Pozwalają one na podłączenie od kilku nawet do kilkunastu obwodów grzewczych, w zależności od potrzeb użytkownika. Stosując specjalne uchwyty, możliwe staje się równoległe rozmieszczenie belek w równym odstępie między sobą. Najczęściej stosowana odległość między belkami to 210 i 235 milimetrów. Reszta elementów, z których składa się instalacja grzewcza, również montowana jest do belek z uwzględnieniem rodzaju całej instalacji.

Na końcach belek instalujemy zestawy odpowietrzająco-spustowe, których zadaniem jest dbałość o dobry stan techniczny rozdzielacza i instalacji. Aby uniknąć dodatkowych instalacji, możesz zakupić całkowicie kompletny rozdzielacz c.o., który najczęściej montowany jest w specjalnego rodzaju szafce. Dzięki temu zyskujesz kompletny sprzęt i gwarancję szczelności oraz czas, który musiałbyś przeznaczyć na szczegółowy montaż poszczególnych części rozdzielacza. Ponadto, na wyposażeniu rozdzielaczy ogrzewania podłogowego składają się jeszcze zawory regulacyjno-pomiarowe. Umożliwiają one wyrównanie oporu przepływu w różnych częściach pętli ogrzewania.

Niemal każdy typ rozdzielacza możemy wyposażyć dodatkowo w termostat. Ten cenny gadżet bardzo ułatwi nam ogrzewanie domu lub mieszkania. Będzie bowiem dbał o prawidłowy poziom ciepła w pomieszczeniach. Instalacja z jego zastosowaniem jest zaliczana do kompleksowego systemu sterowania temperaturą. Najczęściej zawory te mają rozmiar przyłącza M30x1,5, rzadziej dostępne są rozmiary M28x1,5. Głowica termostatyczna wyposażona jest w dodatkowy czujnik temperatury, który podłączony jest do zaworu za pośrednictwem bardzo cienkiej rurki, kapilary.

Materiał

Rozdzielacz c.o. najczęściej wykonany jest z mosiądzu, stali nierdzewnej oraz tworzyw sztucznych, wśród których prym wiedzie poliamid. Rozdzielacze, które wykonane są z tego materiału, pozwalają na obsługę nawet do 10 obiegów grzewczych. Mogą one dodatkowo mieć obejście z zaworem upustowym różnicy ciśnienia, siłowniki i dodatkowe obiegi grzewcze.

Regulacja

Sterowanie temperaturą cieczy znajdującej się w poszczególnych pętlach możliwe jest przede wszystkim dzięki zastosowaniu nowoczesnych zaworów RTL. Ograniczają one przepływ cieczy grzewczej, przez co zapobiegają występowaniu zbyt wysokiej temperatury grzania. Zawór ten montuje się z reguły na przewodzie powrotnym, a najlepiej, gdy stosuje się go w przypadku pętli ogrzewających pomieszczenia o powierzchni do 20 metrów kwadratowych.

Najbardziej bezawaryjne i najprostsze w użyciu oraz eksploatacji są niezmiennie rozdzielacze ze wspomnianym już zaworem termostatycznym. Regulacja ciepła odbywa się w tym przypadku bez udziału energii elektrycznej. Do wyboru pożądanej temperatury służy pokrętło, a cały sprzęt dba o jej utrzymanie w pomieszczeniu. Regulować temperaturę w obiegach grzewczych możesz również przy wykorzystaniu obrotowego trójdrogowego zaworu mieszającego. Współpracuje on z siłownikiem, a ograniczenia co do sterowania układem grzewczym dotyczą jedynie funkcjonalności całej automatyki kontrolującej pracę siłownika.

Zaawansowane układy dają użytkownikowi wiele możliwości. Dzięki ich zastosowaniu możemy przypisać do jednego dnia grzewczego kilka programów, które uwzględniają różne zakresy temperatur, w zależności od wybranej przez nas pory dnia. Jeśli stale programujemy urządzenie, wygodna będzie dla nas opcja kopiowania programów. Sterowanie pętlami może odbywać się również bezprzewodowo. Wykorzystujemy wtedy specjalne listwy sterujące, które są odbiornikiem wszelkich programowanych przez nas danych. Taką typową listwę zasilamy napięciem 230V, dzięki czemu możemy sterować jednocześnie pracą pompy c.o. i siłowników.

Nowoczesne ogrzewanie

Możliwość bardzo komfortowego sterowania temperaturą stwarza automatyka instalacji grzewczej. Alternatywą dla popularnego grzejnika jest ogrzewanie nadmuchowe czy słynna już podłogówka. W przypadku zastosowania takich innowacji jak ogrzewanie podłogowe, automatyka i elektryka jest niezbędna w naszym domu czy mieszkaniu. Im nowocześniejsza jest nasza instalacja, tym większe oszczędności czasu i pieniędzy zyskamy. Rozdzielacz c.o. również należy do nowoczesnych udogodnień wykorzystywanych coraz częściej w procesie budowy instalacji grzewczej.

W grupach mieszających rozdzielaczy c.o. zastosować można również urządzenia elektroniczne. Jednymi z nich są nowoczesne pompy obiegowe. Oszczędzają one energię elektryczną, wykorzystując w swej pracy sterowniki mikroprocesorowe. Analizują parametry i warunki pracy rozdzielaczy oraz całej instalacji grzewczej. Biorąc pod uwagę aktualne i optymalne zapotrzebowanie na ciepło w danych pomieszczeniach, sterują wydajnością tłoczenia cieczy grzewczej do całego układu. To idealne rozwiązanie, jeśli zależy nam nie tylko na dodatnim stanie portfela, ale i na ekologii.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button