Badanie wody – gdzie je wykonać i ile kosztuje?

Badanie wody
Woda to podstawowa ciecz, z której składa się aż 70% naszego organizmu. Musimy więc codziennie dostarczać jej duże ilości do naszego ciała. Nie każda woda nadaje się jednak do picia. Aby zyskać pewność, że z naszego kranu wypływa czysta ciecz, powinniśmy wykonać badanie wody.

Zanieczyszczenia wody

Każda przerwa w dostawie wody, awaria wodociągu lub jego naprawa powoduje, że w naszym kranie pojawia się brudna i nieprzyjemnie pachnąca ciecz. W takim przypadku zanieczyszczenie widoczne jest gołym okiem. Jednak nie zawsze tak jest. Na co dzień nie zwracamy uwagi na skład wody, którą czerpiemy z kranu na potrzeby codziennie wykonywanych czynności. O tyle, o ile do mycia naczyń, kąpieli czy podlewania kwiatów nie jest nam potrzebna nieskazitelnie czysta woda, o tyle do picia już tak. Odpowiedzi na pytanie o stan naszej kranówki dostarczy nam badanie wody.

W wodzie znaleźć możemy wiele szkodliwych substancji. Najczęściej szkodzą one naszemu zdrowiu, gdy występują w nadmiarze. Mowa tu przede wszystkim o: żelazie, manganie, glinie, fluorze, chlorze, azotanach. Ponadto, do wody mogą się również dostać detergenty oraz liczne bakterie (bakterie coli, enterokoki). W przypadku wystąpienia niektórych zanieczyszczeń, woda nie tylko zmienia barwę, ale i zapach. Możemy wtedy poczuć charakterystyczną woń ziemi, siana, torfu, pleśni, zgniłych jaj czy kory drzewnej. Jeśli zauważymy takie nieprawidłowości, musimy niezwłocznie wykonać badanie wody. Jest ono również zalecane przed pierwszym użyciem wody z nowej studni lub pochodzącej z nowoprzyłączonego wodociągu. Instalacja wodna nie jest bowiem miejscem nieskazitelnie czystym również i tam mogą się znajdować toksyczne związki chemiczne.

Zanieczyszczenia trafiają do wody głównie ze ściekami z nieszczelnych szamb lub wraz z deszczówką. Związki chemiczne przedostają się do wodociągu również przez glebę. Wraz z zanieczyszczeniami do wody trafiają także bakterie szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego też w stacjach uzdatniania wody i wodociągach przeprowadzane są okresowe kontrole jakości.

Gdzie wykonać badanie wody?

Aby zyskać pewność, że możemy bez obaw pić wodę, która płynie z naszego kranu, polecamy udać się z jej próbką do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. To, jaką jakością powinna odznaczać się woda przeznaczona do picia, określone zostało w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 2017 roku. Wszelkie wyniki przeprowadzonych badań są zatem porównywane z normami określonymi w tym dokumencie.

Podczas badania specjaliści sprawdzają wiele parametrów wody. Ocenie poddają jej wygląd, barwę, zapach, odczyn, twardość, przewodnictwo oraz zawartość różnorodnych substancji. Samodzielnie, w warunkach domowych, nie jesteśmy w stanie wykonać takiego badania. Jakość wody możemy zbadać jedynie poprzez poddanie jej analizie w specjalistycznym laboratorium. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, możemy bez obaw spożywać kranówkę, przyczyniając się tym samym do ograniczenia zużycia plastiku. Co więcej, pijąc wodę prosto z kranu oszczędzamy pieniądze nie musimy kupować bowiem wersji butelkowanej.

Prawidłowa, czysta woda jest przezroczysta, bezzapachowa i bezbarwna. Neutralne pH powinno wynosić 6,8-8,5, a woda nie powinna być zbyt twarda. Twardość możemy jednak sprawdzić samodzielnie za pomocą paskowych testerów twardości wody dostępnych na polskim rynku. Oprócz parametrów, które zbadać możemy organoleptycznie, jest to jedyna wartość, którą możemy sami poddać analizie.

Zdrowa woda w domu

Jeśli wyniki analizy laboratoryjnej są prawidłowe, to nie mamy powodu do obaw. Liczne są jednak przypadki, w których w kranówce stwierdza się obecność niepożądanych i szkodliwych substancji. W takim wypadku koniecznie musimy się zastanowić nad najlepszym sposobem filtracji i uzdatniania wody w naszym domu. Skuteczność filtrów maleje wraz ze stopniem ich zużycia, dlatego też coraz częściej właściciele gospodarstw domowych wybierają montaż stacji uzdatniania wody.

Domowa stacja uzdatniania wody filtruje oraz zmiękcza wodę, która przepływa przez naszą instalację. Składa się z kolumny filtracyjnej, zbiornika na sól i solankę, zaworu i sterownika. Rolę filtra pełni tu najczęściej wkład jonitowy, który zmiękcza wodę i usuwa z niej związki chemiczne oraz ewentualne bakterie. Złoża jonitowe odznaczają się wysoką wytrzymałością i wydajnością. W domowej stacji uzdatniania wody następuje ich samoczynna regeneracja, dzięki czemu są gotowe do użycia o każdej porze dnia i nocy.

Aby cieszyć się zdrową wodą w naszym domu, musimy podłączyć domową stację uzdatniania wody do instalacji wodnej. Najlepiej zrobić to w pobliżu wodomierza. Doradzamy również wykonanie odgałęzienia instalacji w taki sposób, abyśmy mogli korzystać z wody nieuzdatnianej. Przyda nam się ona przykładowo do sprzątania lub prac w ogrodzie. Dobór sprzętu warto ponadto skonsultować ze specjalistami zajmującymi się dystrybucją i montażem tego typu urządzeń. Samodzielnie możemy bowiem źle dobrać sprzęt, który nie tylko nie będzie odpowiadał naszym potrzebom, ale przede wszystkim nie będzie skuteczny.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button