Pompa ciepła – jak dobrać odpowiednie urządzenie?

Pompa ciepła
Urządzenia grzewcze ciągle ewoluują w związku z rozwojem technologii XXI wieku. Pompa ciepła jest nowoczesna i ekologiczna, dzięki czemu stanowi dobrą alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła. Obecnie można przypuszczać, że jest to najwydajniejszy sposób ogrzewania i dostarczania ciepłej wody użytkowej.

 

Pompa ciepła działa na podstawie odpowiednich procesów fizycznych i przemian termodynamicznych, zachodzących w jej wnętrzu. Nie wymaga ingerencji użytkownika ani szczególnego serwisowania. Jej eksploatacja jest praktycznie bezproblemowa, a zużycie części minimalne. Dzięki temu określa się ją jako najbardziej wydatne źródło energii cieplnej, które zainstalować można niemal w każdym budynku. Jej uniwersalność gwarantuje różnorodność zastosowań. Możesz nie tylko ogrzać pomieszczenia, ale w razie potrzeby również je schłodzić, a także doprowadzić do instalacji ciepłą wodę użytkową.

Pompa ciepła – działanie

Głównymi elementami, z jakich składa się pompa ciepła, są: sprężarka, skraplacz, parownik i zawór dławiący. Te poszczególne części pompy umożliwiają jej odpowiednie działanie poprzez zapewnienie warunków wymaganych do zachodzących zjawisk fizycznych. Chodzi tu przede wszystkim o parowanie i skraplanie. Gdy pompa pracuje, energia pierwotna przetwarzana jest w pożądaną energię cieplną.

Dostępne na rynku różne rodzaje pomp ciepła umożliwiają ich zastosowanie w różnym terenie i w różnych nieruchomościach. Najczęściej wybierane są pompy typu solanka-woda, powietrze-woda, woda-woda. Pierwszy człon ich nazwy odpowiada typowi źródła energii dostępnej w dolnym zasobniku, drugi natomiast świadczy o wykorzystywanym medium grzewczego w instalacji.

Bez względu na to, jak działa pompa ciepła, zawsze wykorzystuje ona odnawialne źródła energii. Ich kumulacja w dolnym zasobniku pozwala na wykorzystanie różnych typów energii. Dla celów zaopatrzenia pompy ciepła można skorzystać z cieków wodnych, energii słonecznej, a nawet powietrza. Dzięki budowie i możliwości odwrócenia mechanizmu działania sprzętu możliwe jest ponadto chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt?

Aby pompa ciepła działała jak najbardziej wydajnie, należy odpowiednio dobrać jej moc i pozostałe parametry do potrzeb użytkownika. Zakup nowoczesnego ekologicznego urządzenia grzewczego powinien być poprzedzony doborem odpowiedniego sprzętu, najlepiej z wykorzystaniem fachowego doradztwa. Dobór urządzeń powinien być przeprowadzony z uwzględnieniem preferencji, oczekiwań i możliwości klienta. Jednocześnie należy pamiętać o wyborze urządzenia optymalnego dla danej inwestycji i obszaru grzewczego. Każda instalacja grzewcza i nieruchomość ma bowiem określone parametry.

Głównym celem działania pompy ciepła jest zapewnienie w lokalu komfortu grzewczego i zadbanie o to, by w rurach pojawiła się ciepła woda użytkowa. Przy doborze odpowiedniego urządzenia należy zatem wziąć pod uwagę powierzchnię ogrzewanych pomieszczeń, stan termomodernizacyjny budynku, zapotrzebowanie cieplne budynku, rodzaj ogrzewania i zapotrzebowanie na c.w.u. (ciepłą wodę użytkową). Dla określenia wszelkich parametrów warto poprosić o pomoc fachowców. Specjalistyczna porada na każdym etapie inwestycji to gwarancja dobrego doboru i odpowiedniego montażu pompy ciepła.

Zapotrzebowanie cieplne i oszczędności

Niezwykle istotnym krokiem na drodze do doboru odpowiedniego urządzenia jest określenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Zależy ono przede wszystkim od takich parametrów jak: izolacja budynku, zastosowanie materiałów budowlanych, a nawet położenie klimatyczne nieruchomości. Szczegółowe obliczenia wykonuje się zgodnie z normą, a w przypadku niektórych budynków, zwłaszcza w budowanych w duchu starego budownictwa, warto wykonać audyt energetyczny.

Istnieją również szacunkowe wartości jednostkowego zapotrzebowania różnych rodzajów nieruchomości na ciepło. Na ich podstawie określa się optymalne wartości zapotrzebowania. Dopiero wtedy można przejść do doboru odpowiedniego urządzenia, którego celem będzie ogrzanie domu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że pompa ciepła może zaopatrzyć w energię różne rodzaje instalacji: ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie nadmuchowe itp. W zależności od położenia i rozmiarów działki zaleca się wykonanie jednego lub kilku odwiertów pionowych. Ich długość powinna być wyliczona ze wzoru: moc chłodnicza/wydajność jednostkowa.

Ciche działanie, niskie koszty użytkowania, energooszczędność i komfort eksploatacji to główne zalety tego rodzaju ogrzewania. Ponieważ pompa ciepła osiąga maksymalne parametry pracy niezależnie od pory roku, jej użytkowanie to czysta przyjemność zarówno dla użytkownika, jak i jego portfela. Jedną z ważniejszych zalet pompy ciepła jest również czystość jej użytkowania. To źródło ciepła nie wymaga paliwa stałego, w związku z czym nie musimy martwić się składowaniem węgla czy drewna w przydomowej piwnicy lub kotłowni. Uruchomienie i działanie pompy zapewnia czystość w domu i w jego okolicy. Odwiert jest praktycznie niewidoczny, a sama pompa niewielka.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button