Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła – alternatywa dla tradycyjnej klimatyzacji

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła
W miesiącach zimowych dbamy o to, aby w naszym domu było ciepło. Daje nam ono bowiem poczucie komfortu, bezpieczeństwa i spokoju. Jednak jego nadmiar również może być uciążliwy. Zwłaszcza jeśli w naszym domu jest zbyt gorąco, a i na zewnątrz panuje upał. Rozwiązaniem w ciepłe, wakacyjne dni może być chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła.

Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła – czy to możliwe?

Mimo że pompa ciepła głównie kojarzy nam się z ogrzewaniem domu, możemy również wykorzystać ją w całkowicie odwrotny sposób. Korzystając z naturalnego, podziemnego źródła ciepła, zapewnia w naszym domu przytulną atmosferę, gwarantując przyjemne ciepło. To alternatywne rozwiązanie dla domowego ogrzewania znajduje coraz większe grono zwolenników również ze względu na uchwały antysmogowe. Są one aktywną formą walki z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. Obejmują głównie przepisy i zakazy dotyczące spalania paliw stałych w tak popularnych dotąd piecach. Ze względu na swoją nazwę, mylnie wydawać by się mogło, że nie jest możliwe chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła. Jednak, przy wykorzystaniu źródła niskiej temperatury, jest to całkowicie łatwe do wykonania.

Naturalne i aktywne chłodzenie

Pompa ciepła jest urządzeniem uniwersalnym – zimą ogrzewa nasz dom, latem może go schładzać. Źródłem chłodu może być w przypadku pompy ciepła grunt lub naturalnie chłodna woda gruntowa. Mamy wtedy do czynienia z chłodzeniem naturalnym. Wydajność i skuteczność tego rodzaju chłodzenia zależy głównie od rozmiaru źródła, temperatury i okresu, w którym z niego korzystamy. Chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła jest w tym przypadku najbardziej ekologiczne. Pompa ponadto dobrze współpracuje z całym systemem wentylacji.

Efekt chłodzenia możemy również osiągnąć dzięki odwróceniu zasady pracy pompy ciepła. Wówczas mówimy o chłodzeniu aktywnym. Polega ono na odwróceniu obiegu czynnika chłodniczego w pompie ciepła. Co za tym idzie, zmienia się wówczas kierunek przepływu ciepła. Parownik funkcjonuje w tym przypadku jak skraplacz, a skraplacz – jak parownik. Ciepłe powietrze z pomieszczeń przekazywane jest do czynnika chłodzącego. Chłodzenie aktywne możemy wykorzystać również wtedy, gdy jego naturalna odmiana nie jest wystarczająca. Dzieje się tak przykładowo podczas bardzo upalnego lata, kiedy dochodzi do ogrzania gruntu. Pompa ciepła, korzystając z ogrzanego źródła, nie będzie efektywnie schładzać domowego powietrza. Korzystając natomiast z wód gruntowych mamy niemal stuprocentową pewność, że nawet w trakcie kilkudniowych upałów, jej temperatura znacznie nie wzrośnie. W przeciwieństwie do gruntu nie nagrzewa się ona bowiem tak szybko.

Tradycyjna klimatyzacja czy chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła?

Tradycyjna klimatyzacja jest bezsprzecznie o wiele bardziej efektywna niż chłodzenie pomieszczeń za pomocą pompy ciepła. Jednakże, ze względu na wysoki pobór energii elektrycznej, ciągle proponowane są inne, nowsze rozwiązania. Są one nie tylko bardziej ekonomiczne dla naszego portfela, ale i przyjazne środowisku. W przypadku chłodzenia naturalnego w czasie pracy pompy nie jest aktywna sprężarka. To gwarantuje nam maksymalnie niski pobór energii elektrycznej. Obieg i schłodzenie powietrza zapewniają pompy.

Współczynnik efektywności ERR (ekonomiczna stopu zwrotu) jest kilkukrotnie wyższy w przypadku chłodzenia pomieszczeń za pomocą pompy ciepła niż przy wykorzystaniu tradycyjnych klimatyzatorów. Decydując się na pierwsze rozwiązanie, musimy jednak mieć świadomość, że nie uzyskamy pełnej kontroli nad temperaturą powietrza. Nie mamy bowiem możliwości ustawienia pompy ciepła na chodzenie do danej wartości. Może ona jedynie obniżyć temperaturę powietrza o kilka stopni, nie zapewni natomiast jej stałego poziomu.

Dobrym rozwiązaniem jest również wyposażenie domowej instalacji w Gruntowy Wymiennik Ciepła. Dzięki żwirowemu wypełnieniu powietrze pobierane z atmosfery wymienia z nim swoje ciepło. Zatem latem zyskujemy chłodne powietrze, podczas gdy zimą jest ono ogrzewane. Ponadto, powietrze to ulega również procesom filtracji oraz nawilżenia lub osuszania (zależnie od poziomu jego wilgotności). Dzięki temu w naszym domu zyskujemy powietrze nie tylko o odpowiedniej temperaturze, ale również dobrej jakości.

Co z ogrzewaniem wody?

Podobnie jak odpowiednia temperatura powietrza w pomieszczeniu, do dobrego samopoczucia w domu niezbędna jest nam ciepła woda użytkowa. Możemy ją zapewnić również dzięki działaniu pompy ciepła. Cały proces podgrzewania zimnej wody odbywa się bowiem w specjalnym zasobniku. Jest on wyposażony w grzałkę o mocy nawet 1,5 kW. Dzięki temu wodę możemy ogrzać do temperatury 65 stopni Celsjusza.

Klimatyzowanie pomieszczeń nie przeszkadza w podgrzewaniu wody. Dzięki specjalnej budowie pompy ciepła możliwe jest niemal równoczesne schładzanie powietrza i ogrzewanie wody. Ciepła woda użytkowa, jaka znajdzie się w zasobniku, nie straci bowiem szybko swojej temperatury. Nawet jeśli o kilka stopni schłodzimy powietrze znajdujące się na zewnątrz pompy.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button