Uchwała antysmogowa – czy czeka Cię wymiana kotła? Jeżeli tak, to co wybrać? Jak otrzymać dofinansowanie?

Wymiana kotla
Polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Miejscowości o słabej wentylacji spowite są szkodliwym smogiem przez kilkadziesiąt dni w roku, a niektóre, na przykład Kraków, przez niemal pół roku. Główną przyczyną powstawania smogu jest palenie paliwem o niskiej jakości w starych i niskosprawnych kotłach. Konieczna jest zatem likwidacja pieców węglowych. Dlatego też w Małopolsce i nie tylko, wprowadzono pewne ograniczenia i zakazy co do niektórych paliw oraz niektórych klas kotłów. Jako że nasza firma działa głównie na terenie województwa małopolskiego, wyjaśnimy, jak sytuacja wygląda lokalnie. Kogo zatem czeka wymiana kotła?

 

Czym jest smog?

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym polegającym na powstawaniu zanieczyszczenia powietrza z powodu niekorzystnych zjawisk, takich jak zamglenie i bezwietrzna pogoda, oraz działalności człowieka. Nazwa smog pochodzi od słów „smoke” (ang. dym) i „fog” (ang. mgła). Stąd takie polskie określenia jak „dymgła” czy „dymomgła”. Smog jest bardzo szkodliwy dla człowieka. Może powodować alergię, wywoływać astmę, a także przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet raka. Najgroźniejsze dla człowieka są pyły zawieszone PM2,5 i PM10, które mogą przenikać do układu oddechowego i krwionośnego, oraz rakotwórczy benzo(a)piren. Powstawaniu smogu sprzyja bezwietrzna pogoda i zła wentylacja miast spowodowana ich lokalizacją. Największym problemem jest jednak ogrzewanie domów niskojakościowym paliwem i używanie starych, niskosprawnych kotłów. Stąd właśnie uchwała antysmogowa dla Krakowa i Małopolski wprowadzająca ograniczenia spalania paliw stałych oraz korzystania z kotłów niskiej klasy czystości. Zatem, jeżeli w naszej kotłowni jest stary piec, prawdopodobnie prędzej czy później czeka nas wymiana kotła.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski – konieczna wymiana kotła?

Uchwała antysmogowa dla Małopolski od 01.07.2017 roku zabrania instalowania kotłów na paliwa stałe, takie jak drewno czy węgiel, o parametrach gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach:

a) sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń dla kotłów o nominalnej mocy cieplnej 20 kW lub mniejszej nie może być mniejsza niż 75%;

b) sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń dla kotłów o znamionowej mocy cieplnej przekraczającej 20 kW nie może być mniejsza niż 77%;

c) emisje cząstek stałych dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 40 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 60 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;

d) emisje organicznych związków gazowych dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 20 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 30 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;

e) emisje tlenku węgla dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 500 mg/m3 w przypadku kotłów z automatycznym podawaniem paliwa oraz 700 mg/m3 w przypadku kotłów z ręcznym podawaniem paliwa;

f) emisje tlenków azotu, wyrażone jako ekwiwalent dwutlenku azotu, dotyczące sezonowego ogrzewania pomieszczeń nie mogą przekraczać 200 mg/m3 w przypadku kotłów na biomasę oraz 350 mg/m3 w przypadku kotłów na paliwa kopalne.

Jeżeli zatem budujemy nowy dom lub przeprowadzamy remont wraz z wymianą kotła, to zobowiązani jesteśmy do zainstalowania nowoczesnego urządzenia spełniającego wymagania ekoprojektu. Lista niskoemisyjnych kotłów spełniających dane wymogi dostępna jest tutaj. Natomiast jeżeli posiadamy urządzenie zamontowane przed 01.07.2017 r., które nie spełnia norm ekoprojektu, to możemy je nadal eksploatować. Jednak w dłuższym lub krótszym czasie czeka nas wymiana kotła na nowoczesny.

Wymiana kotła – do kiedy?

Jeżeli eksploatowany przez nas kocioł na drewno lub węgiel nie spełnia żadnych norm emisyjnych, to zobowiązani jesteśmy wymienić go do końca 2022 roku. Natomiast jeżeli nasz piec spełnia podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiada klasę 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012, to na jego wymianę mamy czas do 2026 roku. Na szczęście nie musimy tego robić na własną kieszeń. Możemy bowiem skorzystać z dostępnych programów dofinansowania: Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 lub Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Należy pamiętać, że programy różnią się w zależności od gminy. Dlatego warto upewnić się, czy w danej miejscowości otrzymamy dofinansowanie na kocioł, na którym nam zależy. Więcej informacji na temat dofinansowań tutaj. Jeżeli mieszkamy w gminie, która nie oferuje dotacji, możemy postarać się o uzyskanie preferencyjnego kredytu na wymianę kotła.

Trzeba wspomnieć także o tym, że nasza firma zajmuje się profesjonalną likwidacją pieców węglowych oraz pomocą w uzyskaniu dotacji na modernizację instalacji grzewczej.

Oczywiście kotły, które spełniają wymagania 5. klasy, można eksploatować do końca ich żywotności.

Uchwała antysmogowa – zakaz stosowania odpadów węglowych

Od 01.07.2017 nie wolno palić mułami i flotami węglowymi, czyli drobnym pyłem węglowym o uziarnieniu od 0 do 3 mm. Zawierają one bowiem dużą ilość popiołu, wilgoci i zanieczyszczeń. Zakaz dotyczy także biomasy o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%. Zatem drewno powinno być przed spaleniem sezonowane przez minimum dwa sezony. Proces ten podnosi jego kaloryczność i obniża emisję zanieczyszczeń podczas jego spalania.

Nowe kominki

Nowe przepisy regulują także kwestie kominków. Jeżeli instalujemy w domu kominek czy piec kaflowy, to musi on spełniać wymagania ekoprojektu. Jeżeli nasz kominek nie spełnia wymagań w zakresie projektu, to powinniśmy go wymienić do 2023 roku. Możliwe jest także zamontowanie urządzeń redukujących odpowiednio emisję pyłu.

Całkowity zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie

Od 01.07.2017 na terenie Krakowa nie można palić paliwami złej jakości, zawierającymi powyżej 5% węgla brunatnego lub kamiennego o uziarnieniu do 5 mm, lub zawierającymi wspomniane węgle o parametrach w stanie roboczym: wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg lub zawartość popiołu powyżej 10%, lub zawartość siarki powyżej 0,8%. W Krakowie nie wolno także stosować paliw, które zawierają biomasę o wilgotności 20% w stanie roboczym. Z kolei od 01.09.2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia w kotłach na paliwa stałe. Dozwolony będzie jedynie gaz ziemny lub lekki olej opałowy.

Zachęcamy także do zapoznania się z treścią uchwały oraz rozporządzenia komisji (UE) 2015/1189.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button