Kocioł gazowy jednofunkcyjny, dwufunkcyjny czy z zasobnikiem? Porównujemy funkcjonalności

Kocioł gazowy

Pewnie wielu z Państwa zastanawia się nad wyborem odpowiedniego systemu grzewczego do swojego domu (ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne czy na paliwo stałe). Jeżeli wybór padnie na instalację gazową, to znów musimy zastanowić się nad kilkoma rozwiązaniami: kocioł jednofunkcyjny, dwufunkcyjny lub z zasobnikiem. Który kocioł gazowy jest najlepszy? Zależy…

Wiele osób decyduje się na montaż instalacji gazowej. Powód jest prosty – gaz jest stosunkowo tani, a kotły gazowe niemal bezobsługowe w przeciwieństwie do tych na paliwo stałe. Warto jednak zastanowić się nad tym, który kocioł gazowy będzie w naszym przypadku sprawował się najlepiej. Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań. Otóż możemy zakupić kocioł dwufunkcyjny, który ogrzewa dom oraz wodę użytkową, ale nie jest zbyt wydajny, lub kocioł jednofunkcyjny przeznaczony wyłącznie do centralnego ogrzewania. Aby cieszyć się w domu ciepłą wodą, należy dokupić do niego zasobnik. Taki zestaw zajmuje jednak sporo miejsca i wymaga wygospodarowania miejsca na kotłownię.

Kocioł gazowy dwufunkcyjny

Kocioł dwufunkcyjny to połączenie kotła ogrzewającego budynek i przepływowego podgrzewacza ciepłej wody. Dzięki czemu, oprócz zasilania instalacji centralnego ogrzewania, może przygotować także ciepłą wodę użytkową. Rozwiązanie to doskonale nadaje się do niedużych domów, w których miejsca poboru ciepłej wody są w niewielkiej odległości od kotła. Powodem jest fakt, iż proces podgrzewania wody rozpoczyna się w momencie odkręcenia kranu. Dodatkowo w tym wypadku z ciepłej wody nie powinny korzystać jednocześnie dwie osoby, ponieważ jeżeli jedna osoba bierze prysznic, a druga odkręci kran w kuchni, to pod prysznicem zacznie lecieć zimna woda. Co więcej, aby uruchomił się podgrzewacz przepływowy, wymagany jest pewien minimalny strumień wody.

W wypadku kotłów dwufunkcyjnych najlepiej, jeżeli w domu znajduje się jedna łazienka, w dodatku sąsiadująca z kuchnią. Wówczas kocioł dwufunkcyjny montuje się w jednym z tych pomieszczeń. Jeżeli punkty, z których pobieramy wodę, są od siebie bardzo oddalone, to kocioł gazowy dobrze jest umieścić w okolicach miejsca, w którym częściej odkręcamy kran (standardowo jest to kuchnia). Będziemy wtedy marnować mniej wody, czekając, aż ta się podgrzeje. Jeżeli rura, którą płynie woda, jest dłuższa niż 7 metrów, to czas oczekiwania na ciepłą wodę jest dosyć dokuczliwy. Zdecydowaną zaletą kotłów dwufunkcyjnych są niewielkie rozmiary z powodu braku zasobnika.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny

Kocioł gazowy jednofunkcyjny przeznaczony jest wyłącznie do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Nie zawiera on wymiennika ciepła, w związku z czym nie podgrzewa samodzielnie wody użytkowej. Dlatego też najczęściej podłącza się do niego podgrzewacz pojemnościowy, czyli zasobnik z wbudowanym wymiennikiem ciepła. Jego standardowa pojemność to 100-200 litrów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dużych domów z dwiema lub trzeba łazienkami. Wówczas nie trzeba martwić się o niestabilną temperaturę wody lub ograniczoną wydajność. Istnieje także możliwość zastosowania pętli cyrkulacyjnej. Dzięki dodatkowym przewodom cyrkulacyjnym ciepła woda może cały czas krążyć w instalacji i przepływać przez zasobnik, w którym utrzymuje się stała, zadana temperatura. W tym wypadku woda w rurach nie stygnie, tak jak w przypadku instalacji, w której nie zastosowano cyrkulacji. W rezultacie ciepła woda jest dostępna od razu po odkręceniu kranu.

Wadą kotłów jednofunkcyjnych jest ich spory rozmiar. Trzeba bowiem wygospodarować dużą powierzchnię na kocioł wraz z zasobnikiem oraz pomocniczą aparaturę, taką jak zawory, naczynia wzbiorcze czy pompa. W dodatku elementy instalacji nie są zbyt estetyczne i mogą wymagać zabudowy. W praktyce oznacza to jednak konieczność wydzielenia kotłowni. Tego typu rozwiązanie wiąże się z większymi nakładami finansowymi niż w przypadku kotłów dwufunkcyjnych. Powodem jest bardziej skomplikowana aparatura i montaż instalacji. Wyższe są także koszty użytkowania kotłów jednofunkcyjnych związane z koniecznością powtórnego podgrzania magazynowej w zasobniku wody, w momencie, gdy nie potrzebujemy jej całego zasobu.

Kocioł dwufunkcyjny z zasobnikiem

Jeżeli nie jesteśmy w stanie wygospodarować miejsca, w którym moglibyśmy zamontować kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem lub obawiamy się wysokich kosztów, to warto zastanowić się nad zakupem wspomnianego wyżej kotła dwufunkcyjnego, ale z wbudowanym niewielkim zasobnikiem. Najczęściej jego pojemność oscyluje w okolicach kilkudziesięciu litrów. Wprawdzie zajmuje on nieco więcej miejsca niż kocioł dwufunkcyjny bez zasobnika, jednak nadal jest to rozwiązanie kompaktowe, które możemy powiesić na ścianie. Co najważniejsze – dostarcza ono wodę o stabilnej temperaturze. Kocioł gazowy dwufunkcyjny o mocy 21-25 kW może dostarczyć od 10 do 12 litrów ciepłej wody na minutę. Warto zatem pamiętać o tym, że niektóre rozbudowane panele prysznicowe potrzebują nawet do 25 litrów wody na minutę.

Kocioł gazowy – który wybrać?

W tym wypadku znów nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rozmiarów naszego domu, liczby osób zamieszkujących go oraz ich potrzeb. Jeżeli mamy mały dom, w którym mieszkają dwie lub trzy osoby, to prawdopodobnie nie ma potrzeby, by inwestować w droższe i bardziej skomplikowane rozwiązanie z kotłem jednofunkcyjnym wraz z zasobnikiem, chyba że nie zależy nam na ciepłej wodzie użytkowej. Z kolei, jeżeli w naszym domu są dwie czy trzy łazienki, a nasza rodzina jest liczniejsza i nie zamierzamy ograniczać się, co do ciepłej wody, to kocioł dwufunkcyjny z pewnością nie da sobie rady, nawet jeżeli dokupimy do niego kilkudziesięciolitrowy zasobnik. Jednak w tym wypadku musimy liczyć się z koniecznością wygospodarowania kotłowni. Sami zatem musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy korzystać z ciepłej wody użytkowej w naszym domu.

Call Now Button
error: Tekst objęty prawami autorskimi.