Zakaz stosowania paliw stałych zgodny z prawem. Kopciuchy pójdą w odstawkę

Zakaz stosowania paliw stałych
Od 1 września 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał zakaz stosowania paliw stałych. Oznacza to duże zmiany w przyszłym sezonie grzewczym. Wszystkie przestarzałe piece i inne źródła ciepła zastąpimy wobec tego nowoczesnymi, spełniającymi określone normy emisyjne. Zakaz stosowania paliw stałych ma skutecznie poprawić jakość wdychanego przez nas powietrza.

Zakaz stosowania paliw stałych

Uchwała sejmiku małopolskiego wprowadzająca zakaz stosowania paliw stałych jest zgodna z prawem. Tak właśnie zadecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Uchwała przyjęta została już 15 stycznia 2016 roku, jednak spotkała się z wieloma kontrowersyjnymi opiniami i falą krytyki. Przeciwnicy uchwały antysmogowej zarzucali twórcom uchwały, że zakaz stosowania paliw stałych jest przesadnym traktowaniem problemu smogu w Krakowie.

Jak apelują jednak badacze, naukowcy i urzędnicy, przyjęcie uchwały antysmogowej jest dla Małopolski szansą na skuteczne ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Udowodniono bowiem, że istnieje ścisły związek między zanieczyszczeniami powietrza a wzrostem zachorowań na wiele chorób, w tym nowotwory. Liczne pomiary wskazują ponadto, że w Polsce głównym źródłem szkodliwych dla zdrowia substancji jest spalanie paliw stałych w systemach grzewczych. W związku z tym zakaz stosowania paliw stałych ma za zadanie znacznie poprawić jakość wdychanego przez nas powietrza.

Zakaz palenia węglem i drewnem

Co oznacza jednak w praktyce wprowadzany właśnie zakaz stosowania paliw stałych? Uchwała antysmogowa niesie ze sobą całkowity zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Obejmuje on nie tylko domowe kotłownie, ale też kominki, instalacje gastronomiczne i ciężkie, stacjonarne grille.

Zakaz palenia węglem i drewnem oznacza, że od 1 września w Krakowie będziemy mogli stosować wyłącznie paliwa gazowe i lekki olej opałowy. Celem wprowadzenia zakazu stosowania paliw stałych jest również mobilizacja innych gmin do walki o czyste powietrze.

Uchwała antysmogowa

Stosowanie się do zakazu palenia węglem i drewnem będzie skuteczniej egzekwowane przez przedstawicieli poszczególnych służb. Przestrzeganie uchwały antysmogowej kontrolować będą strażnicy miejscy, policjanci, strażacy, nadzór budowlany oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Uchwała antysmogowa zyskała jednoznaczne poparcie nie tylko wśród środowisk proekologicznych województwa małopolskiego, ale i naukowców, badaczy oraz urzędników. Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i wyraził zgodę na wprowadzenie w życie legalnie sformułowanej uchwały. Oddalił jednocześnie wszelkie skargi kasacyjne.

Grille

Zakaz palenia węglem i drewnem obejmuje nie tylko paliwo wykorzystywane w procesie ogrzewania domów, mieszkań czy budynków funkcjonalnych. Dotyczy również użytkowania paliw stałych w celach gastronomicznych.

Nic nie zmieni się w przypadku posiadania przez nas grilla przenośnego, w którym przyrządzamy posiłki okazjonalnie. Takie urządzenie nie jest bowiem w myśl ustawy instalacją gastronomiczną, a jedynie urządzeniem przenośnym. Kłopoty mogą mieć natomiast właściciele niewielkich lokali gastronomicznych i przykładowo pizzerii, którzy w swych lokalach mają piece opalane drewnem. W takim przypadku, jeśli w lokalu obsługiwanych jest mniej niż 500 klientów na dobę, ustawa antysmogowa obowiązuje bez żadnych taryf ulgowych. Jeśli natomiast w lokalu stołuje się dziennie więcej niż 500 osób, instalacja, która się w nim znajduje, objęta jest obowiązkiem zgłoszenia i wydania stosownego pozwolenia. Wtedy też można w lokalu stosować paliwa stałe.

Kominki

W przypadku spalania węgla i drewna w kominku nie przewiduje się żadnych luk w ustawie antysmogowej. Każdy użytkownik kominka będzie zmuszony zaprzestać spalania paliw stałych. Konsekwencją niestosowania się do zaleceń uchwały antysmogowej może być mandat w wysokości od 500 do nawet 5000 zł.

Wszystkie stare kopciuchy wymieniamy na nowoczesny sprzęt – najlepiej do momentu wprowadzenia w życie uchwały. Rozwiązaniem dla posiadaczy kominków mogą być oferowane na polskim rynku wkłady na biopaliwo. Kominek można również przerobić w odpowiedni sposób, tak, by możliwe było spalanie w nim gazu.

Zakaz sprzedaży kopciuchów

Dla starych pieców centralnego ogrzewania nie ma już nadziei. Nie tylko należy je wymienić na nowe, spełniające określone wymogi, ale i nie można już kupić starego, wytwarzającego ogromne ilości szkodliwych substancji.

Zakaz sprzedaży kopciuchów obowiązuje od 12 marca na terenie nie tylko Krakowa, ale całego kraju. Dotyczy on wszystkich pieców, które nie spełniają norm emisyjnych.

W związku z licznymi zgłoszeniami nieprzestrzegania zakazu wydano nowelizację rozporządzenia Minister Przedsiębiorczości i Technologii. W ramach niej zakazano sprzedaży kopciuchów pod szyldem „kotłów na biomasę niedrzewną” oraz pod pozorem wykorzystania niespełniającego norm kotła „wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej”. Stare piece całkowicie zastąpimy nowymi ostatecznie do 2023 roku. Warto zaznaczyć, że jest to inwestycja, na którą otrzymać można znaczne dotacje.

Skomentuj wpis

12 222 90 90
error: Tekst objęty prawami autorskimi.