Tradycyjny kocioł gazowy a kocioł kondensacyjny – czym się różnią i jak dostosować do nich instalację?

kocioł kondensacyjny
W dobie obecnych zmian w sprawie ogrzewania prym wiedzie ekologia i dbałość o środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że ciągle poszukujemy nowych rozwiązań dla naszych domów. Ciepło zapewniane nam dotąd przez stare, nieekologiczne kotły zostanie zastąpione tym wytwarzanym przez nowoczesne piece. Takie ciepło dostarcza nam kocioł kondensacyjny.

Likwidacja starych pieców węglowych

W związku z ciągle rosnącym poziomem emisji szkodliwych substancji do atmosfery musieliśmy podjąć kroki mające na celu ich ograniczenie. Jednym z nich jest zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie, a co za tym idzie, likwidacja pieców węglowych. Dzięki temu, z wielu polskich domów znikną stare kopciuchy, które, spalając słabej jakości węgiel, wytwarzały duże ilości trujących substancji. Były one nieekologiczne również z tego względu, że nie zapewniały dostatecznej ilości ciepła poprzez niewystarczającą kaloryczność paliwa. W związku z tym musieliśmy spalić wiele węgla, aby zagrzać w naszym domu, co nie sprzyjało ani ekologii, ani oszczędnościom. Zainstalowany w domu kocioł kondensacyjny wiele zmienia.

Likwidacja starych kotłów jest możliwa dzięki ogromnym dotacjom, jakie otrzymują mieszkańcy decydujący się na modernizację źródła ciepła. Już od kilku dni w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz spalania i stosowania paliw stałych. W związku z tym wiele osób wymieniając domowe źródła ciepła na te spełniające wszelkie wymogi, skorzystało z dodatkowych pieniędzy. Program „Czyste Powietrze”, realizowany dzięki Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, gwarantuje niemałe dotacje dla osób spełniających określone kryteria. Aby ubiegać się o dodatkowe środki finansowe, należy wypełnić wniosek i załączyć do niego wymagane dokumenty. Przede wszystkim musimy jednak planować jakiekolwiek prace termomodernizacyjne w obrębie posiadanego przez nas budynku. Po podpisaniu umowy dotacyjnej możemy przystępować do zatwierdzonych prac.

Kocioł kondensacyjny – charakterystyka i porównanie z tradycyjnym

Jednym z rodzajów kotłów, jakie możemy zainstalować zamiast starego pieca, jest kocioł kondensacyjny. Główną zasadą jego działania jest wykorzystanie energii cieplnej zawartej w parze wodnej, która jest podstawowym produktem spalania gazu. Piec ten jest uważany za bardziej ekologiczny od tradycyjnego przede wszystkim ze względu na fakt, że wykorzystuje ciepło również ze spalin, które w innych kotłach są wydalane i całkowicie niewykorzystywane. Kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania, dzięki czemu spaliny nie wydostają się na zewnątrz niej. Pobiera powietrze bezpośrednio z zewnątrz budynku. Niepotrzebna jest zatem wentylacja nawiewna, a pomieszczenie kotłowni nie jest wychładzane powietrzem z zewnątrz.

W porównaniu z kotłem tradycyjnym kocioł kondensacyjny wypada lepiej również pod kątem sprawności. Oznacza to, że lepiej wykorzystuje on paliwo i zapewnia niższe koszty ogrzewania. Zmniejszenie mocy podczas pracy grzewczej możliwe w przypadku nowych urządzeń również ma wpływ na spore oszczędności stosowanego do ogrzania domu paliwa. Ponadto zastosowane w kotle najnowsze rozwiązania techniczne gwarantują ich niską awaryjność oraz mniejsze koszty eksploatacji. Służyć mają one nawet o kilkanaście lat dłużej niż te używane dotychczas. Dzięki temu zyskujemy pewność, że w naszym domu nie zabraknie ciepła.

Podobnie jak tradycyjne piece, kotły kondensacyjne mogą być jedno- lub dwufunkcyjne. Te pierwsze przeznaczone są wyłącznie do centralnego ogrzewania, podczas gdy dwufunkcyjne ogrzewają również wodę użytkową. Zakupić możemy także kotły stojące lub wiszące, zależnie od naszych potrzeb i preferencji. Jeżeli mamy wystarczająco dużo miejsca w naszej kotłowni, możemy zdecydować się na wariant stojący. Wiszący natomiast pozwoli zaoszczędzić trochę przestrzeni.

Instalacja

Na rynku istnieją kotły wyposażone we wszystkie elementy niezbędne do instalacji, pierwszego uruchomienia kotła oraz właściwego jego funkcjonowania. Obok nich, spotkać możemy również te bez wyposażenia. Zakup osobnych elementów wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Warto więc wybrać ten sprzęt, który posiada w wyposażeniu pompę, naczynie przeponowe, a nawet zintegrowany podgrzewacz c.w.u.

Instalacja grzewcza kotła kondensacyjnego może wymagać wykonania pewnych przeróbek w naszej kotłowni. Kocioł ten odprowadza spaliny za pośrednictwem rury ze stali nierdzewnej o maksymalnej średnicy do 80 mm, a segmenty całego przewodu spalinowego muszą być szczelne i sprawne. Jeśli dotąd posiadaliśmy piec wykorzystujący zamkniętą komorę spalania, prawdopodobnie uda nam się podłączyć go pod już istniejące przewody. Rozstawy przyłącza hydraulicznego i gazu również powinny być jednakowe. Kocioł kondensacyjny musimy bowiem podłączyć do źródła wody, by mógł swobodnie ją skraplać, tworząc parę i ciepło. Natomiast jeżeli dysponowaliśmy innym piecem, konieczne mogą być przeróbki. Niemniej łatwość przyłączenia i wykonania instalacji powinna przemówić za kupnem kotła kondensacyjnego. Stary, wysłużony piec może zatem zrobić miejsce nowszemu odpowiednikowi.

Call Now Button
error: Tekst objęty prawami autorskimi.