Uzdatnianie wody ze studni – domowa stacja uzdatniania wody

Uzdatnianie wody ze studni
Własna studnia to dla wielu właścicieli domów duże udogodnienie i oszczędność. Jednakże często jakość wody w studni pozostawia wiele do życzenia. Wtedy też zmuszeni jesteśmy do przeprowadzania procesu uzdatniania wody, aby nadawała się do codziennego użytku, a przede wszystkim do picia. Uzdatnianie wody ze studni jest stosunkowo łatwe do wykonania ze względu na możliwość zainstalowania domowej stacji uzdatniania wody.

Czysta i bezpieczna woda

Uzdatnianie wody ze studni dostarcza nam pewności, że woda, której używamy, jest dla nas i dla naszej rodziny całkowicie nieszkodliwa. Jeśli natomiast korzystamy z wody nieoczyszczonej, ryzykujemy często swoim zdrowiem. W takiej wodzie mogą się bowiem znajdować chemikalia oraz zanieczyszczenia mechaniczne i bakteryjne. Obecny w dzisiejszych czasach trend „bycia eko” przejawia się również w codziennym piciu wody prosto z kranu. Wtedy też nie generujemy niepotrzebnych śmieci, głównie plastiku. Popularne picie „kranówki” uważane jest powszechnie za zdrowe i ekologiczne. W większości przypadków mamy pewność, że tak właśnie jest. Zwłaszcza jeśli do naszego domu płynie woda, w którą zaopatruje nas miejski wodociąg. Woda ta musi być bowiem kontrolowana i badana w określony sposób.

Pijąc wodę prosto z kranu, musimy być jednak pewni, że źródło, z którego ona pochodzi, jest całkowicie czyste i bezpieczne. W przypadku wielu gospodarstw domowych źródłem tym jest właśnie studnia. Jeśli z naszego kranu płynie brudna woda, intuicyjnie wiemy, że nie powinniśmy jej spożywać. Często nie pomaga nawet jej przegotowanie. Jednakże brudna woda w studni często nie jest widoczna gołym okiem, dlatego też zaleca się przeprowadzenie kontroli jej jakości.

Kontrola jakości

Badanie naszej wody ze studni powinniśmy zlecić przed pierwszym jej użyciem albo po ponownym uruchomieniu długo nieużywanej studni lub jej podtopieniu. Prawidłowa, czysta woda nadająca się do spożycia powinna być przezroczysta, bezbarwna, bez zapachu i o dobrym smaku. Jeśli zauważamy, że zmieniła barwę, zapach lub smak, również powinniśmy udać się z próbką do stacji sanitarno-epidemiologicznej. Właśnie tam nasza woda poddawana jest licznym badaniom. Mają one na celu wskazać winowajcę brudu i zanieczyszczeń.

Wykonując badanie ogólne próbki wody, otrzymamy dosyć szczegółowy wynik. Bierze on pod uwagę cechy i parametry fizyko-chemiczne wody. Dowiemy się, jaki jest jej kolor, zapach, mętność, poziom pH, a co najważniejsze – zawartość związków organicznych. Badanie mikrobiologiczne wykrywa ponadto zakażenie wody groźnymi dla naszego zdrowia bakteriami. Dzięki testom paskowym ogólnie dostępnym na polskim rynku możemy również samodzielnie sprawdzić poziom twardości naszej wody. Znajomość wszystkich tych parametrów pozwoli nam wybrać, jaki filtr lub jaka domowa stacja uzdatniania wody będzie najlepsza dla naszych potrzeb.

Uzdatnianie wody ze studni – domowa stacja uzdatniania wody

W przypadku wykrycia w wodzie zanieczyszczeń niezbędne staje się uzdatnianie wody ze studni. Można je dzisiaj bardzo łatwo wykonać. Wystarczy, że w swoim domu zainstalujemy domową stację uzdatniania wody. Dzięki jej działaniu woda płynąca z kranu będzie zawsze czysta i świeża. Co za tym idzie – bezpieczna dla wszystkich domowników.

Woda pozyskiwana ze studni najczęściej wymaga przeprowadzenia dwóch procesów – filtrowania oraz zmiękczania. Istnieją domowe stacje uzdatniania, które łączą obie te funkcje, zapobiegając generowaniu ekstra kosztów w postaci dodatkowych urządzeń. Podstawowa stacja uzdatniania wody składa się z kolumny filtracyjnej, czyli zbiornika najczęściej z wypełnieniem jonitowym, zbiornika na sól i solankę, zaworu oraz sterownika. W procesie filtracji woda przepływa przez kolumnę filtracyjną, a jonitowy wkład zamienia jony wapniowe i magnezowe na jony sodowe. Dzięki temu, że złoża jonitowe mają wysoką wytrzymałość i wydajność, konieczność ich wymiany lub regeneracji nie występuje zbyt szybko i często.

Jak wykonać instalację wodociągową?

Uzdatnianie wody ze studni to proces, który nie mógłby odbyć się bez instalacji wodociągowej. Doprowadzając do naszego domu wodę ze studni, musimy pamiętać o kilku zasadach budowy wodociągu i samej studni. Musimy mieć pewność, że w miejscu odwiertu znajdziemy odpowiednio silną żyłę wodną, która zasili naszą studnię w wystarczającą ilość wody. Do określenia najlepszego miejsca pod budowę studni wykorzystujemy mapy geodezyjne lub dokonujemy specjalnych pomiarów. W następnej kolejności wykonujemy zewnętrzną instalację wodociągową. Ma ona doprowadzić wodę ze studni do wnętrza naszego domu.

Wewnętrzna instalacja doprowadza wodę do wszystkich poszczególnych pomieszczeń znajdujących się w naszym domu. Jest ona najbardziej skomplikowana oraz składa się z największej liczby różnorodnych elementów. Rury, złącza, zawory i armatura muszą być odpowiednio dobrane nie tylko pod kątem tworzywa, z jakiego są wykonane. Istotna w wykonaniu wewnętrznej instalacji wodociągowej jest również użyteczność, a jednocześnie estetyka. Wykonując taką instalację, musimy wziąć pod uwagę miejsce założenia domowej stacji uzdatniania wody.

Najwygodniej stację podłączyć do przyłącza wodociągowego w pobliżu wodomierza. Warto również wykonać specjalne odgałęzienie instalacji doprowadzającej wodę wykorzystywaną do ogrodu. Ta woda nie wymaga bowiem uzdatniania. Polecamy również instalację stacji z wykorzystaniem specjalnego obejścia, które w razie awarii zagwarantuje ciągłość dopływu wody do innych urządzeń sanitarnych. Ponadto stację musimy podłączyć do instalacji elektrycznej i kanalizacji.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button