Hydrofor – potrzebny w przypadku braku sieci wodociągowej i nie tylko

hydrofor
Hydrofor jest niezbędnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy w pobliżu Twojego domu nie ma sieci wodociągowej. Brak dostępu do wodociągów skutkuje brakiem bieżącej i użytkowej wody. Co za tym idzie, pozbawieni podstawowego źródła wody, musimy znaleźć źródło zastępcze.

Hydrofor

Idealnym rozwiązaniem w przypadku braku wodociągu w Twojej okolicy jest hydrofor. To niepozorne urządzenie w połączeniu z pompą sprawia, że w instalacji domowej woda płynie pod odpowiednim ciśnieniem. W przypadku zastosowania hydroforu wodę pozyskujemy z własnej studni. Hydrofor jest w stanie zapewnić ciągłość i stabilność przepływu wody.

Hydrofor jest zbiornikiem wodno-powietrznym. Gromadzącą się w nim wodę przekazuje on na bieżąco do instalacji. Przekaz ten następuje zgodnie z potrzebami użytkowników, a zatem jedynie w momentach jej zużycia. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej wymaganego minimalnego poziomu, pompa otrzymuje sygnał, że wody w zbiorniku jest zbyt mało w stosunku do potrzeb. Wówczas następuje włączenie pompy i wtłoczenie wody do hydroforu ze studni. Ciśnienie, które gwarantuje ergonomiczną pracę pompy, określane jest indywidualnie przez każdego producenta.

Coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie hydroforów w swoich gospodarstwach domowych. To urządzenia ekonomiczne i łatwe w użytkowaniu oraz eksploatacji. Dzięki swojej skuteczności są coraz bardziej doceniane przez właścicieli domów nieposiadających dostępu do sieci kanalizacyjnej. Często stanowią jedyne rozwiązanie, aby gospodarstwo domowe wyposażone zostało w wodę użytkową. Stosujemy je również w przypadku, gdy ciśnienie wody podawanej do gospodarstwa z sieci wodociągowej jest zbyt niskie. Woda nie wypływa wtedy z odpowiednią siłą, co więcej, mogą się nam zdarzyć nawet przerwy w jej dostawie. Takim sytuacjom zapobiega również zastosowanie hydroforu.

Instalacja wodociągowa

Istnieją różne sposoby na doprowadzenie instalacji wodociągowej do naszego domu. Działka, na której położone jest gospodarstwo domowe, może być wyposażona bowiem w studnię lub mieć dostęp do gminnego wodociągu. Bez względu na źródło wody, jakie znajduje się na naszej działce, aby woda popłynęła do naszego domu, musimy wykonać jeszcze jeden krok. Jest nim budowa zewnętrznej oraz wewnętrznej instalacji wodociągowej.

Zewnętrzna instalacja wodociągowa doprowadza wodę od przyłącza wodociągowego do budynku. Wewnętrzna natomiast doprowadza wodę do wybranych pomieszczeń, które znajdują się już wewnątrz naszego budynku. Te dwie instalacje wodociągowe są niezbędne dla prawidłowej podaży wody w zależności od potrzeb domowników.

Instalację wodociągową powinniśmy wykonać z dobrej jakości materiałów. Nie bez znaczenia są tu przede wszystkim rury i armatura, którą zastosujemy. Rury najczęściej wykonuje się z metalu, tworzyw sztucznych lub miedzi. Te ostatnie stosujemy najrzadziej ze względu na wysoką cenę. Warto jednak zaznaczyć, że są to rury bardziej solidne oraz dodatkowo posiadają właściwości bakteriostatyczne. Najczęściej używamy jednak rur wykonywanych z tworzyw sztucznych.

Musimy również zwrócić uwagę na armaturę, jaką kupujemy do naszego domu. Obecnie nowoczesna armatura pozwala na efektowne oszczędzanie wody. Niektóre z urządzeń wyposażone są w specjalny przycisk typu EKO. Jego zastosowanie pozwala ograniczyć zużycie wody aż do 50%. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności miesięczne w wysokości nawet 100-150 złotych.

Woda użytkowa

Ponieważ woda użytkowa jest niezbędna człowiekowi do życia, niezbędne jest jej doprowadzenie do gospodarstwa domowego. Aby móc z niej korzystać, koniecznie musimy wykonać instalację wodociągową, która zapewni nam stały dostęp do życiodajnego płynu. Dzięki obecnym możliwościom technologicznym, pozyskanie wody użytkowej jest stosunkowo łatwe. Jej dostęp w najtrudniejszych i najbardziej wymagających przypadkach pomaga zapewnić hydrofor.

Koszt hydroforu waha się od około 300 do 1000 złotych. Cena zestawu zależy od jego właściwości, specyfikacji i składu. Ponadto, zapłacić musimy również za jakość i trwałość materiału, z którego producent wykonał zakupiony przez nas hydrofor. Jest to koszt niewielki, biorąc pod uwagę, że dzięki temu niewielkiemu urządzeniu dostajemy do dyspozycji wodę użytkową potrzebną niemal do wszystkiego. Woda użytkowa jest bowiem niezwykle cenna i pożądana o każdej porze roku.

Wodę użytkową doprowadzamy do domu bezpośrednio ze studni dzięki zastosowaniu hydroforu. Praca urządzenia jest cykliczna. O zapotrzebowaniu gospodarstwa na wodę użytkową świadczy ilość cykli na godzinę, podczas których hydrofor podejmuje pracę. W statystycznym gospodarstwie będzie to aż 20-30 cykli na godzinę. Jednym cyklem nazywamy jednorazowy czas pracy pompy i postój. Aby ograniczyć ilość cykli, najczęściej kupujemy cały zestaw hydroforowy obejmujący również zbiornik. To w nim gromadzą się większe ilości wody, zapobiegając ciągłemu włączaniu pompy. Zapas ten wystarczy do pokrycia zapotrzebowania na wodę podczas przerwy w cyklu pracy pompy.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button