Program priorytetowy „Czyste Powietrze” – jak otrzymać dofinansowanie?

Program priorytetowy Czyste Powietrze
W celu podjęcia aktywnej walki z rosnącym w Polsce zanieczyszczeniem powietrza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program priorytetowy „Czyste Powietrze”. Zdrowy klimat i środowisko to zdrowi mieszkańcy Ziemi. Zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery jest działaniem niezbędnym dla przywrócenia równowagi całego środowiska naturalnego.

 

Każdy z nas powinien zatem dbać o jakość otaczającego nas powietrza. Z troski o nas samych, dzieci i kolejne pokolenia powstają nowe możliwości walki ze smogiem. Program priorytetowy „Czyste Powietrze” jest jedną z nich. Dzięki niemu wielu Polaków podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości powietrza.

Walka ze smogiem – uchwała antysmogowa

Dlaczego powstał program priorytetowy „Czyste Powietrze”? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy zdać sobie najpierw sprawę z trudnej sytuacji powietrza krążącego nad Polską. W związku z rosnącą ilością zanieczyszczeń, jakie codziennie wprowadzamy do atmosfery, przedstawiciele sejmików województw wdrożyli w życie tzw. uchwały antysmogowe. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce, Kraków wprowadził całkowity zakaz stosowania paliw stałych jako paliwa dla źródła ciepła. W związku z tym nie możemy już spalać w naszych piecach węgla niskiej jakości, mułu, flotu, miału i kilku innych. W naszych domach nie ma już miejsca dla starych kopciuchów. Likwidacja pieców węglowych znacząco wpłynęła na polepszenie jakości powietrza.

Niestety, nie wszyscy podjęli zalecone działania. Walka ze smogiem przyniesie rezultaty tylko w przypadku zastosowania się do zaleceń szerokiej skali. Mieszkańcy jednego czy dwóch polskich miast, którzy będą stosować się do zakazu, nie spowodują diametralnej różnicy w wysokości zanieczyszczeń. Zwłaszcza że w miastach i wsiach ościennych gmin mieszkańcy ciągle używają nieekologicznych kopciuchów. Te działania sprawiają, że wskaźniki zanieczyszczeń szaleją nie tylko w większych polskich miastach. Na smog narażeni jesteśmy także na wsiach.

Program priorytetowy „Czyste Powietrze”

Aby zmianę trybu życia umożliwić każdemu Polakowi, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stworzył program o chwytliwej nazwie „Czyste Powietrze”. Jego celem jest ograniczenie lub całkowita eliminacja zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery. Dzięki niemu możliwe jest pogłębienie wiedzy i świadomości Polaków na temat szkodliwości ich codziennych działań związanych z ogrzewaniem domów i mieszkań. Jednym z głównych działań podejmowanych w ramach tego programu jest likwidacja pieców węglowych, w czym pomaga dopłata do wymiany pieców.

Z możliwości programu „Czyste Powietrze” skorzystać może każda osoba fizyczna, która jest właścicielem domu lub lokalu. Dofinansowanie (do otrzymania którego wystarczy 8 kroków) jest dostępne również dla osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego, ale jeszcze nie podjęli prac lub są w trakcie ich trwania. Dzięki temu już na etapie budowy domu możemy wprowadzić do niego ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania. O warunkach dofinansowania można przeczytać tutaj. Realizacja programu przypada na lata 2018-2029, przy czym umowy podpisywać można jedynie do 2027 roku. Później będzie czas jedynie na prace remontowo-budowlane. Wszelkie dodatkowe informacje i wskazówki, w jaki sposób prawidłowo wypełnić wnioski i obliczyć kwotę dotacji, znajdziesz na stronie internetowej WFOŚiGW.

Termomodernizacja budynków, wymiana źródeł ciepła, wykonanie instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii – to tylko niektóre z działań, na które możemy uzyskać wysokie dofinansowania w ramach programu. O szczegółach przeczytasz na stronie programu. Maksymalna kwota dotacji to bowiem aż 53 tysiące złotych. Ponadto, jeśli wykonywane przez nas prace wycenione są na wyższą kwotę, możemy ubiegać się również o dofinansowanie w formie pożyczki.

Wszystkie dokumenty potrzebne do skorzystania z programu dostępne są tutaj.

Zachęcamy także do zapoznania się z filmami instruktażowymi pokazującymi, jak wypełnić elektroniczny wniosek PDF.

Źródła ciepła

Oferując dofinansowanie, rząd zachęca do likwidacji pieców węglowych i zmiany nawyków. Ogrzewanie domu czy mieszkania może być nie tylko bardziej ekologiczne, ale i oszczędne. Decydując się na kupno pieca wyższej klasy, otrzymujemy gwarancję najwyższej jakości i braku strat energetycznych. Stosując złe paliwo i spalając je w starym, zużytym piecu, nie tylko nie osiągamy pożądanych wartości ciepła, ale i puszczamy z dymem pieniądze. Oszczędzając na paliwie, oszukujemy samych siebie. Niższa wartość energetyczna pociąga za sobą niższą cenę. Co za tym idzie, nie możemy spodziewać się dobrej jakości węgla, płacąc za niego grosze.

Wymiana źródła ciepła na nowsze i bardziej ekologiczne podyktowana jest zapisami prawa. Nie należy tego działania traktować jednak jak zło konieczne. Musimy bowiem mieć świadomość, że tylko dzięki działaniom pojedynczych osób, których będzie ogromna ilość w skali kraju, jesteśmy w stanie zmienić stan środowiska naturalnego. Alarmujące zmiany ekologiczne powinny nas do tego skutecznie przekonać. Jeśli natomiast to nie wystarczy, oferowane nam pieniądze mogą pomóc w podjęciu tej pożądanej decyzji. Wielu bowiem z nas nie posiada takiej ilości środków pieniężnych, by móc pozwolić sobie na kupno nowego źródła energii. Tym samym tłumaczymy ciągle stosowanie paliw złej jakości i wątpliwego pochodzenia.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button