Instalacje solarne – czy warto inwestować?

Instalacje solarne
Instalacje solarne to rewelacyjne alternatywne źródło energii. Wprawdzie koszt takiej instalacji jest dosyć wysoki, ale za to energia słoneczna, z której możemy korzystać, jest darmowa. Ponadto rozwiązanie to jest bardzo ekologiczne. Prawdopodobnie dlatego kolektory słoneczne coraz częściej widujemy na dachach prywatnych domów. Jakie są zalety i wady instalacji solarnych? Czy to się w ogóle opłaca? Zapraszamy.

 
Kolektory słoneczne zamieniają darmową energię słoneczną w energię cieplną lub elektryczną. Dzięki czemu całkowicie za darmo możemy podgrzewać wodę użytkową w domu czy basenie. Dodatkowo instalacje solarne mogą wspomagać instalacje centralnego ogrzewania. Warto zaznaczyć, że słońce jest niewyczerpalnym źródłem czystej energii. Dzięki czemu rozwiązania solarne są bardzo przyjazne środowisku i nie wymagają magazynowania paliwa. Jednak, czy zawsze jesteśmy w stanie korzystać ze słońca?

Instalacje solarne a pogoda w Polsce

Wiele osób przed zainwestowaniem w instalacje solarne obawia się, że ilość dostarczonej do paneli energii słonecznej nie zrekompensuje im kosztów poniesionych na samą instalację. Rzeczywiście efektywność kolektorów jest zmienna i zależy od pogody, a szczególnie od zachmurzenia. Najlepsze warunki nasłonecznienia w naszej strefie klimatycznej przypadają na okres od kwietnia do września. Oczywiście słońca nie będzie w tym czasie tyle, ile na przykład w Chorwacji, ale wynik wcale nie jest zły. W Polsce w tym okresie słońce świeci przez 1000 – 1500 godzin. Warto także pamiętać o tym, że w pozostałych miesiącach słońce nie zapada w sen zimowy. W sumie w ciągu roku ilość godzin słonecznych w niektórych miejscach w kraju czasami dochodzi nawet do 2000. Biorąc pod uwagę fakt, iż ogrzewanie i ciepła woda stanowią największy udział w całorocznym bilansie energetycznym nieruchomości, to oszczędność pochodząca z instalacji solarnych może być odczuwalna.

Co z nadmiarem ciepła?

Inwestorzy często obawiają się nadmiaru ciepła w związku z dłuższym jego niezużywaniem na przykład w czasie urlopu. Tutaj jednak kwestia jest stosunkowo prosta. Jeżeli instalacja będzie dobrana odpowiednio do naszego budynku, to nie ma możliwości, by doszło do przegrzania. Dodatkowo można zainwestować w kolektor z absorberem zapewniającym możliwość odpływu czynnika obiegowego. Dlatego ważne jest, by zarówno podczas montażu, jak i właśnie przy wyborze instalacji skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty.

Koszty instalacji i eksploatacji

Bezapelacyjną zaletą kolektorów solarnych jest to, iż płacimy raz, zakładając instalację, po czym korzystamy z niej, nie ponosząc praktycznie żadnych dodatkowych kosztów. Jednak wydatek na instalację jest spory, gdyż dla 4-osobowej rodziny wynosi od 9 do 12 tys. zł. Dodatkowo działanie całej instalacji wymaga zużycia energii elektrycznej na poziomie 20-30 watów, co stanowi niecały 1% uzyskiwanego z paleni ciepła. Co 5 lat należy także wymienić glikol (czynnik obiegowy), co kosztuje od 200 do 500 złotych.

Czas zwrotu wydatków związanych z zakupem i montażem instalacji solarnej zależy od rodzaju zastępowanych nośników energii. W przypadku energii elektrycznej instalacja solarna zwróci się nam za około 8 lat. W przypadku gazu ziemnego po około 15 latach, a w przypadku ogrzewania węglem po około 30 latach.

Kolektory słoneczne bezpieczne dla środowiska

Energia słoneczna jest darmowa, niewyczerpalna, ale i czysta. Dlatego ogrzewając dom przy pomocy instalacji solarnej, przyczyniamy się do obniżenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, poprawiając w ten sposób jakość lokalnego powietrza. Warto zatem pamiętać o ustawie antysmogowej oraz o tym, że od września 2019 roku w Krakowie nie będzie można palić w kotłach na paliwo stałe. Ponadto produkcja kolektorów słonecznych oraz ich późniejsza utylizacja są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Panele fotowoltaiczne

Energię słoneczną można także zamienić na prąd, a to właśnie za pomocą paneli fotowoltaicznych. Następnie tę energię można wykorzystać do zasilania domowych sprzętów. Co więcej, nadwyżkę możemy przekazać do sieci, a następnie wykorzystać jej 80% na przykład w zimie, gdy godzin słonecznych jest znacznie mniej niż w okresie letnim. Dzięki temu instalacje solarne pozwalają na oszczędności związane z obniżeniem rachunków za energię elektryczną. System zwraca się po około 8-10 latach.

Dla kogo instalacje solarne?

Jak widać, instalacje solarne mają wiele zalet, ale, jak wszystko, nie są wolne od wad. Dają możliwość korzystania z zupełnie darmowej energii, jaką jest niewyczerpalna energia słoneczna, a panele fotowoltaiczne pozwalają obniżyć rachunki za energię elektryczną. Jednak montaż instalacji wiąże się ze sporym kosztem, a zwrot inwestycji następuje dopiero po kilku bądź kilkudziesięciu latach. W związku z tym, myśląc o zakupie solarów, należy zastanowić się, jak długo będziemy mieszkać w budynku, w którym chcemy je zamontować. Jeżeli bierzemy pod uwagę przeprowadzkę w ciągu kilku lat, lepiej odpuścić sobie montaż instalacji solarnej. Natomiast, jeżeli nie zamierzamy się przeprowadzać, to warto pomyśleć o wykorzystaniu czystej, alternatywnej energii słonecznej.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button