Ogrzewanie nadmuchowe – alternatywa dla grzejnika?

Ogrzewanie nadmuchowe
W dzisiejszych czasach niemal wszędzie poszukujemy oszczędności. Nic więc dziwnego, że dla potrzeb naszych domów i mieszkań powstają coraz to nowsze rozwiązania. Ogrzewanie miejsca naszego zamieszkania generuje jedne z największych kosztów związanych z jego utrzymaniem. Stosowane do tej pory rozwiązania pozostawiają wiele do życzenia nie tylko pod względem ekonomicznym, ale i ekologicznym. Jednym z nowoczesnych sposobów na to, aby w naszym domu było ciepło, jest ogrzewanie nadmuchowe.

Nowe przepisy

Konieczność znalezienia nowych możliwości ogrzewania naszych domów podyktowana została przede wszystkim kwestiami ekologicznymi. Wszyscy dobrze wiemy, że poziom zanieczyszczenia powietrza w Polsce sukcesywnie wzrasta. Co za tym idzie, szkodliwy smog zatruwa nasze środowisko i nas samych. Poziom emisji szkodliwych substancji do atmosfery ma obniżyć likwidacja pieców na paliwo stałe. Wtedy w naszym domu wykorzystać możemy ogrzewanie nadmuchowe.

Likwidacja pieców węglowych i zakaz stosowania paliw stałych są podstawowymi działaniami mającymi na celu aktywną walkę ze smogiem. Według ustawy antysmogowej podpisanej już w 2015 roku, samorządy zyskały możliwość ustalania indywidualnych regulacji na własnych terenach działania. I tak, w Krakowie już od września 2019 roku nie będziemy mogli stosować węgla, drewna i innych paliw stałych do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Zakaz ten wprowadzono na mocy uchwały antysmogowej dla Krakowa z 2016 roku.

Wobec tego, niebawem będziemy musieli wymienić stare źródła ciepła, które posiadamy w domach, na nowe, spełniające wszelkie kryteria i normy. Nie musimy jednak robić tego na własny koszt. Rząd oferuje wiele programów, dzięki którym możemy uzyskać dotacje na wymianę starego pieca na inne, alternatywne źródło ciepła. Jednym z takich rozwiązań jest program „Czyste Powietrze” realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Alternatywne rozwiązania

Należy zaznaczyć, że zakaz stosowania paliw stałych będzie dotyczył na razie wyłącznie terenu miasta Krakowa. Poza nim nadal będzie wolno używać ekologicznych pieców na ekogroszek. Równie dużą popularnością cieszy się ogrzewanie domu za pomocą gazu czy energii elektrycznej. Ciągle jednak poszukujemy bardziej ekologicznej i, co równie istotne, oszczędnej metody ogrzewania.

Może nią być ogrzewanie nadmuchowe, obecne w coraz większej ilości nowo wybudowanych domów. Jego najważniejszą zaletą jest fakt, że nośnikiem ciepła jest powietrze, a nie woda. Dzięki temu marnujemy mniej ciepła i energii, a ogrzewanie staje się bardziej wydajne. Ten typ ogrzewania stosujemy powszechnie we wszelkich pomieszczeniach, które wyposażone są w instalacje klimatyzacyjne oraz wentylację mechaniczną. Sposób jego działania jest jednak na tyle prosty, że swobodnie można zainstalować je również w gospodarstwie domowym.

Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa?

W metodzie tej ciepło dostarczane jest do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń za pośrednictwem powietrza. Cała instalacja centralnego ogrzewania z wykorzystaniem systemu nadmuchowego składa się z kilku elementów. Wyróżniamy w niej nagrzewnicę oraz sieć kanałów, którymi ciepło rozprowadzane jest po pomieszczeniach. Równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń zapewnia wentylator.

Piec nadmuchowy, inaczej zwany nagrzewnicą to serce nadmuchowej instalacji grzewczej. Umożliwia proces podgrzania powietrza zasysanego z wnętrza za pomocą wentylatora. Po podgrzaniu zostaje ono ponownie nawiewane do tych samych pomieszczeń. Jako paliwo możemy w tym przypadku zastosować gaz ziemny lub olej opałowy.

Równie często wykorzystuje się również pompę ciepła do podgrzania powietrza. Instalacja ogrzewania nadmuchowego składa się z gotowych, blaszanych kanałów i kratek. Kanały umieszczamy w ścianach, a kratki w posadzce, ścianach lub suficie. Wszystko zależy od naszej fantazji, predyspozycji oraz możliwości technicznych, jakie oferuje nam nasz dom. Ponadto, musimy również zainstalować tak zwaną czerpnię, czyli wlot, dzięki któremu powietrze będzie mogło wrócić do pieca. System nadmuchowy możemy wzbogacić też o rekuperator, który odzyska ciepło z usuwanego z domu powietrza.

Czy się opłaca?

Powietrze dużo szybciej nagrzewa się i ochładza niż woda. Dlatego też, aby w naszym domu zrobiło się ciepło, potrzebny będzie niewielki nakład energii. Utrzymanie stałej temperatury powietrza również nie będzie generowało znacznych kosztów. Najwięcej kosztować nas będą sytuacje, w których dochodzić będzie do częstego wychładzania pomieszczeń. Wówczas ten typ ogrzewania będzie czerpał zwiększoną ilość energii, aby ogrzać wyziębione miejsce do stałej temperatury, a co ważniejsze, utrzymać ją na tym poziomie.

Dzięki ogrzewaniu nadmuchowemu jesteśmy jednak w stanie najszybciej przywrócić przyjemną temperaturę w wyziębionych pomieszczeniach. Chociaż możliwe jest, że zużyjemy do tego celu więcej energii, nie będzie to zużycie długotrwałe. Racjonalne zarządzanie energią jest w przypadku tego ogrzewania bardzo proste. Wystarczy, że ustawimy odpowiednią temperaturę na sterowniku urządzenia, a cała instalacja zadba o jej stały poziom w naszym domu. Temperaturę możemy również obniżyć w pomieszczeniach, z których na co dzień nie korzystamy. W ten sposób nie marnujemy cennego ciepła.

Ogrzewanie nadmuchowe to dobra inwestycja również dlatego, że wykorzystać je możemy także w lecie. Dzięki zainstalowanym nadmuchom możliwe jest bowiem klimatyzowanie i wentylowanie pomieszczeń za jego pośrednictwem. Często wymienianą zaletą instalacji jest również fakt małej jej awaryjności. Montując w domu ogrzewanie nadmuchowe pozbywamy się ryzyka zamarznięcia wody w kaloryferach i instalacji podczas srogich zim.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button