Rozdzielacz c.o. – jak działa i do czego służy?

rozdzielacz c.o.
Istnieją różne budynki, w których poszczególne pomieszczenia mają różne gabaryty, a wobec tego odmienne wymagania cieplne. Sprawne dostarczenie ciepła do poszczególnych obiegów grzejnych jest priorytetem w prawidłowo działającej instalacji grzewczej. Dla zapewnienia stałości obiegu ciepła konieczna jest możliwość połączenia w jeden system różnych obwodów i stref oraz poszczególnych grzejników. Gwarantuje to zastosowany w instalacji rozdzielacz c.o.

 

Dzięki niemu możliwe staje się uruchamianie i odcinanie poszczególnych grzejników instalacji grzewczej w taki sposób, by dostarczały ciepło do pomieszczeń niezależnie od siebie. Zapewnia ponadto statyczność hydrauliczną. Rozdzielacz c.o. jest zatem uniwersalnym dodatkiem do instalacji grzewczej.

Rodzaje rozdzielaczy

Jak dobrać odpowiedni rozdzielacz c.o.? To niezwykle proste. Na rynku mamy bowiem szeroki wybór tego typu asortymentu. Rozdzielacz c.o. można dobrać do instalacji w taki sposób, by znaleźć optymalne rozwiązanie dla określonego rodzaju ogrzewania i liczby obwodów. Równomierne ogrzewanie, a więc niemal idealny rozdział ciepła w pomieszczeniach, jest niezbędne, by w prawidłowy sposób działały instalacje grzewcze.

Konstrukcja modułowa większości rozdzielaczy umożliwia ich dowolne komponowanie. Najczęściej stosowane rozdzielacze to: rozdzielacze grzejnikowe oraz do ogrzewania płaszczyznowego (ścienne, sufitowe, podłogowe). W pierwszym typie rozdzielaczy zawory regulacyjno-odcinające pełnią jedynie funkcję odcinającą. Blokują dopływ ciepła do grzejników, zapobiegając nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia. Typowy rozdzielacz grzejnikowy to dwie belki (powrotna i zasilająca), do których możemy podłączyć od dwóch do aż dwunastu pętli grzewczych.

W przypadku rozdzielaczy podłogowych za ich pomocą możliwa jest także regulacja pętli grzewczych. Ponadto posiadają one przepływomierze (rotametry), które umożliwiają dokonywanie odczytu strumienia wody w danej pętli grzewczej. W zależności od uzyskanych wartości możemy więc regulować jej przepływ. Potrzebujemy do tego celu klucza imbusowego, którym otwieramy zawór o odpowiednią ilość obrotów. Ustala się ją na podstawie parametrów wyliczeń lub nomogramu rozdzielacza.

Podział ten nie jest jednak „sztywny”. Potrzeby klientów są bowiem tak różne, że wiele z produkowanych typów rozdzielaczy można stosować w budynkach zamiennie. Obydwa rodzaje rozdzielaczy mogą być wyposażone w zawory termostatyczne, co znacznie uatrakcyjnia ich stosowanie. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są siłowniki termoelektryczne, połączone z pokojowym termostatem. Dzięki temu nie interesuje nas ręczna regulacja rozdzielacza – nad wszystkim czuwa termostat. Kompleksowy system sterowania temperaturą w pomieszczeniach nie może działać bez porządnego rozdzielacza c.o.

Rozdzielacz c.o.

Wszystkie rozdzielacze charakteryzują się podobną budową. Składają się bowiem z belek (najczęściej dwóch) i korków zaślepiających. Można do nich podłączyć od kilku do nawet kilkunastu przewodów grzewczych. Belki wykonane są ze stali, mosiądzu lub tworzyw sztucznych (coraz częściej z poliamidu). Resztę komponentów instalujemy właśnie do belek. Są to przede wszystkim zawory i odpowietrzniki. Umieszczone na końcu belki (po prawej lub lewej stronie, tuż przy jej gwincie), by powietrze w instalacji grzewczej nie wyrządziło szkód. Odpowietrzanie grzejników przy rozdzielaczu praktycznie niczym nie różni się od odpowietrzania instalacji, która nie jest wyposażona w rozdzielacze.

Najczęściej montuje się je ukryte w szafkach natynkowych lub podtynkowych albo bezpośrednio przy kotle, będącym źródłem ciepła. Optymalnym rozwiązaniem jest takie prowadzenie całej instalacji grzewczej, by jeden rozdzielacz obsługiwał jedno pomieszczenie lub mniejszy zespół pomieszczeń. W budownictwie starego typu jest to jednak cel trudny do osiągnięcia. Obecnie działania remontowo-budowlane skupiają się natomiast na jak najlepszej organizacji prac termomodernizacyjnych, by zapewnić najwyższy stopień wydajności źródła ciepła. Przyczynia się to bowiem do dbałości o stan środowiska naturalnego i obniża smog w Polsce. Termomodernizacja budynku, który ma już swoje lata może być czasochłonna, ale opłacalna.

Kupno rozdzielacza

Możliwy jest zakup zarówno kompletnego rozdzielacza, jak i poszczególnych jego części do samodzielnego złożenia. W przypadku kupna rozdzielacza z całym wyposażeniem zyskujemy dużą ilość czasu, który oszczędzimy przy montażu rozdzielacza. Ponadto taka instalacja charakteryzuje się większym stopniem szczelności i wyższą jakością wykonania. Gwarancją objęty jest cały produkt, czyli również wszystkie jego komponenty. Jeśli kupujemy oddzielne części, przy samodzielnym ich składaniu możemy nie tylko napotkać trudności, ale również przyczynić się do powstania nieszczelności.

Oferta rynkowa jest bardzo bogata. Producenci proponują elementy dobierane bezpośrednio do odpowiedniej armatury i instalacji. Można również zaopatrzyć się w zestawy przeznaczone szczególnie do budynków, w których łączy się kilka typów ogrzewania (np. grzejnikowe i podłogowe). Cena uzależniona jest od materiału, z którego rozdzielacz jest wykonany oraz zakresu jego pracy. Waha się od 60 do nawet 300 złotych. Najdroższe są produkty przemysłowe, o największej wydajności, których wartość może osiągnąć nawet 1000 złotych.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button