Ogrzewanie podłogowe. Warto czy nie warto? Dajemy kilka wskazówek

ogrzewanie podłogowe
Wiele osób przed budową domu lub nawet już w trakcie zastanawia się, czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe. Z jednej strony ogromny komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji, z drugiej dodatkowy wydatek. Dodatkowo trzeba pamiętać o kilku innych kwestiach. Czy warto zatem dopłacić do podłogówki? Przygotowaliśmy dla Państwa ten materiał, by ułatwić odpowiedź na to pytanie.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, czyli tak zwana podłogówka jest jednym z typów ogrzewania płaszczyznowego. Jest to niezwykle komfortowy rodzaj instalacji grzewczej znacznie poprawiający estetykę wnętrz. Wszystkie elementy grzejne są bowiem schowane pod podłogą. Dodatkowo podłogówka zapewnia korzystny rozkład temperatur dystrybuowany w pionie, czyli zgodnie z fizjonomią człowieka. Minimalizuje także cyrkulację powietrza, dzięki czemu ilość kurzu, drobnoustrojów i bakterii w pomieszczeniu jest mniejsza. Ponadto jest uznawana za najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania budynku.

Decyzja na etapie planowania budowy

Aby prawidłowo wykonać wodne ogrzewanie podłogowe, należy przygotować odpowiednio grubszą wylewkę i zastosować na całej powierzchni grubą warstwę izolacyjną. Dlatego też decyzję o montażu instalacji podłogowej najlepiej podjąć już na etapie planowania budowy. Warto pamiętać także o tym, iż grubsza wylewka podniesie poziom podłogi o kilka centymetrów. Należy to uwzględnić przy planowaniu wysokości pomieszczeń.

Jeżeli jest już zbyt późno, a naszła nas ochota na podłogówkę, to wyjściem z sytuacji jest zastosowanie elektrycznych mat podłogowych. Nie są one tak wymagające w montażu jak wodne instalacje podłogowe, lecz koszty ich eksploatacji są znacznie wyższe. Więcej na ten temat napiszemy następnym razem.

Instalacje podłogowe – wysoka cena

Głównym zarzutem dla instalacji podłogowych jest wysoka cena ich montażu. Rzeczywiście, w porównaniu ze zwykłą instalacją grzejnikową montaż podłogówki wiąże się z wyższym kosztem. Jednak po pewnym czasie użytkowania przynosi ona znaczne korzyści. W pomieszczeniach ogrzewanych podłogówką komfort cieplny odczuwamy przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż w przypadku instalacji grzejnikowej. Przykładowo, jeżeli w pokoju ogrzewanym podłogowo utrzymujemy 18°C, to nasze odczucie komfortu cieplnego jest identyczne, jak w 20°C przy ogrzewaniu grzejnikowym. Dzięki temu możemy zaoszczędzić spore kwoty. W przypadku wspomnianych 18°C redukcja kosztów ogrzewania może wynieść nawet 12%. Natomiast jeżeli będziemy utrzymywać 19°C, to nasza oszczędność nadal będzie oscylowała w granicach 6%. W przypadku zastosowania automatycznego sterowania temperaturą grzejnika podłogowego reagującego na zmiany temperatury w pokoju ta oszczędność może być jeszcze większa.

Co położyć na instalacje podłogowe?

Na instalacje podłogowe najczęściej kładzie się płytki ceramiczne, ponieważ mają niski opór cieplny. Świetnie spisują się w przedpokojach, kuchniach i łazienkach. Terakota nie jest jednak jedynym dopuszczalnym pokryciem. Ogrzewanie podłogowe równie dobrze sprawuje się pokryte panelami lub drewnianą podłogą. Należy jednak poinformować firmę projektującą nasze instalacje grzewcze o materiale, którym chcemy wykończyć posadzkę, by ta mogła odpowiednio rozłożyć elementy grzejne. Dodatkowo w przypadku drewna warto wybrać taki gatunek, który dobrze przewodzi ciepło i słabo się kurczy. Oczywiście zawsze pomagamy naszym klientom w doborze odpowiedniego materiału.

Podłogówka – gdzie ułożyć meble?

W przypadku montażu ogrzewania podłogowego dobrze jest ustalić, w którym miejscu postawimy masywne, duże meble zakrywające sporą powierzchnię podłogi. Wówczas firma przygotowująca instalację będzie wiedziała, w których miejscach nie umieszczać rur grzewczych. Duże przedmioty umieszczone bezpośrednio nad elementami grzejnymi sprawią, że ciepło nie będzie się dobrze rozprzestrzeniało w pomieszczeniu. Należy pamiętać przede wszystkim o szafkach kuchennych, szafach wnękowych, wannach czy brodzikach. Jeżeli już umieszczamy nad instalacją jakieś meble, postarajmy się o to, by stały na nóżkach, a nie bezpośrednio na podłodze.

Jak długo nagrzewa się podłoga?

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością, co oznacza, że podłoga długo się nagrzewa, ale i długo stygnie. Jeżeli zatem nagle pojawi się zysk ciepła, nie możemy w szybkim czasie obniżyć temperatury. Dlatego też instalacje podłogowe nie są zalecane w miejscach, w których chcemy mieć dużą dobową różnicę temperatur. Długie stygnięcie jest jednak plusem w łazience. Po wyłączeniu pieca przez pewien czas podłoga będzie jeszcze ciepła.

Instalacje podłogowe dobrze współdziałają z pogodową regulacją temperatury

Instalacje podłogowe, tak jak wspomnieliśmy wyżej, mają dużą bezwładność. Dlatego też zalecane jest połączenie ich z systemem pogodowej regulacji temperatury. Wówczas sterownik będzie automatycznie dostosowywał temperaturę cieczy grzewczej do zewnętrznej temperatury zgodnie z zaprogramowanymi wartościami (tzw. krzywą grzania).

Wiele zalet

Jak widać, ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, jednak trzeba brać pod uwagę także wady. Przede wszystkim pamiętajmy o wczesnym podjęciu decyzji o montażu instalacji podłogowej. Nie przerażajmy się jej relatywnie wysoką ceną, ponieważ jej dłuższe użytkowanie rzeczywiście przynosi wymierne korzyści w postaci redukcji kosztów ogrzewania. Zwróćmy także uwagę na odpowiednie pokrycie posadzki i na właściwe ułożenie mebli. Przede wszystkim weźmy pod uwagę fakt, iż podłogówka nie musi być zainstalowana pod wszystkimi podłogami w całym domu, a może jedynie wspierać grzejnikowe instalacje grzewcze.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button