Powietrze w instalacji grzewczej – jak się go pozbyć?

Powietrze w instalacji grzewczej
Powietrze w instalacji grzewczej może być przyczyną znacznych zakłóceń i trudności w funkcjonowaniu instalacji grzewczej. Jest ono niepożądane wewnątrz rur czy kaloryferów, gdyż przez jego obecność instalacja narażona jest na nadmierną korozję. Ponadto ogrzewanie nie działa wtedy tak, jak powinno, przez co nie możemy cieszyć się przyjemnym ciepłem w naszym domu.

 

Powietrze uwięzione w instalacji nie może pozostać niezauważone. Daje bowiem szereg nieprzyjemnych, zwłaszcza dla ucha, objawów. Naszą czujność powinny wzbudzić stuki i wszelkie nadmierne hałasy pochodzące z wnętrza kaloryferów i rur. Powietrze w instalacji grzewczej musi być systematycznie usuwane. W innym przypadku możemy spodziewać się występowania wielu poważnych awarii, które uniemożliwią pracę całej instalacji.

Powietrze w instalacji grzewczej – skąd się bierze?

To woda w instalacji grzewczej odgrywa główną rolę, dlatego też nie powinno być w niej miejsca na żadne inne składniki. Co więcej, nawet ona powinna być zgodna z normą. PN-93/C-04607, bo o tej normie mówimy, określa jakość wody, jej twardość, pH oraz wszelkie parametry, które powinna spełniać jako wypełnienie instalacji grzewczej. Jeżeli nie spełnia tych norm, naraża elementy instalacyjne na szybko postępującą korozję i wydzielanie szkodliwego dla nich wodoru. Powietrze w instalacji grzewczej również bezpośrednio przyczynia się do wystąpienia tych nieprawidłowości.

Powietrze w instalacji grzewczej może być w niej już przed napełnieniem rur i grzejników wodą. Najczęściej znajduje się w niej jednak w wyniku jego dostarczenia wraz z wodą z sieci miejskiej. Ona zawiera bowiem różne rozpuszczone gazy, które wydzielają się podczas procesu ogrzewania. Gazy wytwarzające się w instalacji mogą również być wynikiem użycia wielu różnych materiałów do jej zbudowania. Jeśli korzystamy z mosiądzu, stali, aluminium, żeliwa, miedzi i materiały te są ze sobą w kontakcie, powstaje tzw. mikroogniwo. Aby zapobiec tej sytuacji, nie należy łączyć ze sobą tak wielu różnych materiałów w jednej instalacji.

Często bywa i tak, że pojedyncze pęcherzyki powietrza nie zostały usunięte z rur po przeprowadzonym procesie ich instalacji. Dlatego też fachowcy zalecają, by przed pierwszym użyciem instalacji grzewczej przeprowadzić prawidłowe odpowietrzanie grzejników.

Prawidłowe odpowietrzanie grzejników

Najczęściej zapowietrzają się grzejniki, które są częścią instalacji wykonanej ze stopów aluminium. Aby temu zapobiec, w instalacjach c.o. zalecamy stosowanie rur PE z barierą antydyfuzyjną. Mają one powłokę zabezpieczającą na powierzchni zewnętrznej lub wewnętrznej. Dzięki temu ograniczają proces przenikania powietrza do wnętrza instalacji. Przed przystąpieniem do odpowietrzania powinniśmy sprawdzić ciśnienie wody w instalacji. To działanie musimy wykonać również tuż po usunięciu zbędnego powietrza z grzejników.

Odpowietrzanie grzejników możemy wykonać na dwa sposoby: ręcznie i automatycznie. Wszystko zależy od rodzaju zaworu, jakie mamy zainstalowane tuż przy grzejniku. Wszystkie instalacje ogrzewania powinny być wyposażone w urządzenia, które umożliwią nam usunięcie z nich nadmiaru powietrza. Automatyczny zawór odpowietrzający to mały zbiornik z umieszczonym wewnątrz pływakiem. Gdy w okolicy zaworu pojawi się powietrze, pływak opada, działając na zasadzie dźwigni. Dzięki temu w miejsce usuniętego powietrza niezwłocznie wypełnia woda. Odpowietrznik ręczny ma najczęściej formę śruby lub zaworu regulowanego za pomocą śrubokręta albo specjalnego klucza.

Najskuteczniejszą metodą pozbywania się nadmiaru powietrza z instalacji jest zastosowanie wielostopniowego systemu odpowietrzania. Dzięki niemu każda osobna część instalacji poddawana jest procesowi indywidualnie. Zyskujemy zatem gwarancję profesjonalnie i skutecznie przeprowadzonego odpowietrzania.

Konsekwencje zaniedbań a prewencja

Zbędne powietrze w instalacji grzewczej może doprowadzić do uszkodzenia pompy, a także przyczynić się do powiększenia nieszczelności elementów instalacji. W wielu przypadkach obserwujemy wycieki z instalacji. Jeśli zauważymy ten objaw, powinniśmy niezwłocznie wymienić zawór na nowy lub oczyścić go i ponownie zamontować. Podczas tych czynności pamiętajmy o zastosowaniu zaworu stopowego. To on zapobiegnie opróżnieniu instalacji w czasie wykonywanych przez nas prac.

Aby zapobiec tym usterkom, możemy wykorzystywać odpowietrzniki lub separatory (degazatory). Drugie rozwiązanie jest o wiele droższe i trudniejsze w użytkowaniu. Wiąże się z odmiennym sposobem montażu i koniecznością uzyskania dogodnych warunków pracy. Skuteczne odgazowanie wody za pomocą tego przyrządu gwarantuje niskie ciśnienie i jednocześnie wysoka temperatura. Zalecamy również korzystanie z pomp bezdławnicowych. Dzięki nim zminimalizujemy ryzyko zassania powietrza z zewnątrz do wnętrza instalacji.

Jeśli chcemy długo cieszyć się sprawną instalacją c.o., powinniśmy często sprawdzać jej stan techniczny. Obecnie istnieją bowiem udogodnienia, które nie wymagają od nas nakładów dużych sił w zapewnieniu sprawności poszczególnych elementów instalacji. Często wystarczy jeden obrót śrubokrętem czy napuszczenie niewielkiej ilości wody podczas sezonu grzewczego.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button