Wygodny i ekologiczny kominek gazowy – co warto wiedzieć?

Kominek gazowy
Ekologia, estetyka i nowoczesność – to cechy alternatywnego rozwiązania dla źródła ciepła w naszym domu. Kominek gazowy, bo o nim mowa, spełnia wszelkie zaostrzone przepisy i kryteria, nawet te biorące pod uwagę wzmożoną walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Ten rodzaj ogrzewania ma wiele plusów i uznawany jest za dużo lepsze rozwiązanie niż montaż kominka tradycyjnego.

 

Ponieważ obecnie coraz więcej mówi się na temat ochrony środowiska, a wskaźniki pomiarów smogu w naszym kraju nie napawają optymizmem, nic dziwnego, że rozglądamy się za bardziej ekologicznymi rozwiązaniami w naszych domach. Jednym z nich jest kominek gazowy. Jego montaż, użytkowanie i eksploatacja jest niezwykle prosta oraz ekonomiczna. Kominki opalane węglem lub drewnem odchodzą już do lamusa, a ich miejsce w zawrotnym tempie zajmują coraz nowocześniejsze rozwiązania. Wśród nich wymieniamy nie tylko kominki na gaz, ale i ogrzewanie nadmuchowe czy coraz popularniejsze pompy ciepła oraz ogrzewanie podłogowe.

Ciepła alternatywa

Uchwała antysmogowa dla Krakowa zabrania montażu kotłów i pieców na paliwo stałe. W unijnych rozporządzeniach wyznaczone są szczegółowe parametry, jakie musi spełniać źródło ciepła, by zostało legalnie zamontowane w domu lub innym pomieszczeniu. Wewnątrz nowych budynków musimy zainstalować nowoczesne urządzenie, które spełnia wszelkie unijne wymogi. W starszych pomieszczeniach obowiązuje nas terminowa (do końca 2020 roku) wymiana starego kotła na nowoczesne źródło ciepła.

Wobec tego coraz częściej poszukujemy rozwiązań alternatywnych dla popularnych i szkodliwych kopciuchów. Wymianę lub instalację nowoczesnego źródła ciepła ułatwiają rządowe dotacje, dostępne niemal dla każdego w ramach programów. Mają one na celu nie tylko szerzenie wiedzy w zakresie ekologii i wpływu emisji nieczystości na jakość powietrza, ale i zmianę sposobu myślenia Polaków. Wymieniając piec na nowy, przyczyniamy się nie tylko do poprawy naszego zdrowia, ale i dbamy o stan portfela.

Wysokie dotacje i fundusze, które możemy przeznaczyć na prace termomodernizacyjne oraz wszelkie działania związane z unowocześnieniem źródła ciepła w naszym domu zapewnia program „Czyste powietrze”. Realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera finansowo działania mające na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Dzięki funduszom pozyskanym w ramach tego rządowego programu możemy wykonać wszelkie prace termomodernizacyjne, wymienić stare źródło ciepła, a nawet wykonać instalację wykorzystującą odnawialne źródła energii.

Zakup kominka gazowego

Do wzrostu liczby sprzedawanych kominków gazowych bezsprzecznie przyczyniła się likwidacja pieców węglowych. Zastępujemy stare piece nowoczesnymi i łatwymi w obsłudze urządzeniami.

Na pierwszy rzut oka kominek gazowy niczym nie różni się od tradycyjnego kominka. Wewnątrz znajduje się najczęściej imitacja polan drewna, a pod nią ukryte są palniki. To za ich pośrednictwem odbywa się proces spalania gazu i wydzielania ciepła. Wybierając kominek gazowy, pozbywamy się zatem problemu przechowywania drewna na opał.

Montaż

Instalacje gazowe są dostępne niemal w każdym domu. Ich doprowadzenie odbywa się już na etapie budowy własnej nieruchomości. Proces montażu kominka gazowego nie jest zbyt skomplikowany. Jedyne czego bezwzględnie potrzebujesz to dostęp do instalacji gazowej, która będzie zasilać nowe źródło ciepła. Może to być zarówno paliwo pochodzące z sieci, jak i płynny gaz z butli.

Ponieważ kominek gazowy jest mniejszy i bardziej płytki niż tradycyjny, możesz go umieścić niemal w każdym pomieszczeniu bez większych przygotowań budowlanych. Nie potrzebujesz ponadto przewodu kominowego, ponieważ wszelkie spaliny odprowadza specjalny system powietrzno-spalinowy.

Wewnątrz pomieszczenia, w którym znajduje się kominek gazowy, musimy zapewnić jedynie wywiewną kratkę wentylacyjną. Jeśli do uruchomienia kominka używamy paliwa z butli, otwór wentylacyjny powinniśmy umieścić także na poziomie podłogi. Urządzenia kominkowe instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych muszą być szczelne, dlatego powinniśmy wybierać tylko te z zamkniętymi komorami.

Na montażu praktycznie kończą się jakiekolwiek trudności. Eksploatacja kominka jest w zasadzie bezproblemowa. Po dłuższym okresie jego użytkowania zalecamy wykonanie przeglądu i ewentualnego serwisu. Polega on przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności i drożności palników oraz systemu wentylacji. Zalecenia te wynikają z dbałości o bezpieczeństwo użytkownika. Czynności te można przeprowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Kominek gazowy – wady i zalety

Zakaz stosowania paliw stałych wpłynął na decyzje wielu Polaków dotyczące zakupu kominka. Jednak, jak widać, wcale nie trzeba z niego rezygnować. Kominek gazowy jest ekologiczny i ekonomiczny, stanowi świetne źródło dodatkowego ciepła, gdy nie chcemy korzystać z centralnego ogrzewania. Zajmuje niewiele miejsca, a do jego obsługi nie potrzeba wielu umiejętności ani wysiłku. Za pomocą pilota możemy sterować jego działaniem oraz zdalnie ustalać wartości pożądanych temperatur. Daje nam przyjemne ciepło i sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Oprócz zalet czysto funkcjonalnych kominek gazowy ma również wysokie walory estetyczne. Może stanowić idealną dekorację dobraną do każdego wnętrza, zapewniając przytulne ciepło. Tradycyjne oraz nowoczesne aranżacje kominków pozwalają na ich indywidualny dobór do wnętrza, bez potrzeby wykonywania zbędnych prac remontowych.

Wadą dla niektórych użytkowników kominka gazowego może być jego natychmiastowa gotowość do pracy. Wiele osób lubi bowiem rytuały związane z czasochłonnym rozpalaniem ognia.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button