Piec gazowy jednofunkcyjny – jak działa i kiedy warto go wybrać?

piec gazowy jednofunkcyjny
Piec gazowy jednofunkcyjny, jak sama nazwa wskazuje, będzie pełnił w Twoim domu wyłącznie jedną funkcję. W zdecydowanej większości jest nią zasilanie centralnego ogrzewania. Chyba że udoskonalisz jego konstrukcję i wyposażysz go w dodatkowy zasobnik na wodę. Dzięki temu w Twoim domu popłynie także ciepła woda użytkowa.

 

Zwykle piec gazowy jednofunkcyjny pracuje jedynie na potrzeby centralnego ogrzewania. Paliwo, którym go zasilamy to gaz ziemny oraz płynny. Dzięki odpowiednio dobranym ustawieniom i parametrom ogrzewania możliwe jest zarządzanie zużyciem gazu. Wyższa temperatura wody w instalacji C.O. sprzyja ekonomii ogrzewania. Obsługa tego rodzaju kotłów jest niezwykle prosta i intuicyjna. Samodzielnie ustawiamy wszelkie parametry, które w każdej chwili możemy zmienić.

Piec gazowy jednofunkcyjny

Gazowe kotły kondensacyjne mogą pełnić jedną lub dwie funkcje. W związku z tym nadano im nazwy jedno- oraz dwufunkcyjnych. Jeśli potrzebna jest nam ciepła woda użytkowa, a nie posiadamy źródła jej ogrzewania, sam  piec gazowy jednofunkcyjny niestety jej nam nie zapewni. Taką możliwość daje piec gazowy dwufunkcyjny, dzięki wbudowanemu podgrzewaczowi. Kocioł gazowy jednofunkcyjny nie posiada natomiast wymiennika ciepła. Oczywiście, możemy zainstalować zasobnik, łączy się to jednak z dodatkowymi kosztami.

Zastosowanie gazowych kotłów kondensacyjnych pozwala na zmniejszenie wysokości rachunków za ogrzewanie nawet o 30%. Wszystko to dzięki ich działaniu. Wykorzystują bowiem dwa źródła ciepła – to wytwarzane podczas procesu spalania gazu i to, które zawarte jest w spalinach. Co więcej, zastosowanie kotła kondensacyjnego w domu poprawia nasze bezpieczeństwo, a ich instalacja jest na tyle uniwersalna, że umożliwia ich rozbudowanie. Aby jak najdłużej zapewnić sobie bezawaryjną i stałą pracę pieca, polecamy regularnie wykonywać jego serwis. Fachowcy są w stanie określić stopień zużycia pieca i jego elementów oraz doradzić, w jaki sposób zoptymalizować jego działanie. Oferujemy autoryzowany montaż i serwis urządzeń firmy Brötje.

Kiedy zastosować ten rodzaj ogrzewania?

Zapoznając się z wieloma ofertami na rynku, zastanawiamy się, co wybrać: kocioł gazowy jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny? Każdy z nich ma do spełnienia określone funkcje i przeznaczony jest do odpowiednich wnętrz. Piec gazowy dwufunkcyjny polecamy do ogrzania małych przestrzeni. Ich instalacja jest najczęstsza w domach i mieszkaniach, w których punkty poboru wody znajdują się w bezpośredniej bliskości kotła. Zwykle instalujemy je zatem w kuchniach lub łazienkach. Ponieważ nie wszędzie mamy możliwość zainstalowania dodatkowego zasobnika, ten rodzaj kotła wybieramy również w przypadku ograniczonego miejsca i przestrzeni.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny zalecamy zastosować w przypadku konieczności ogrzania dużych domów. Zwłaszcza jeśli zamieszkują je więcej niż 3 osoby, a w jego wnętrzu są 3 łazienki (lub więcej). Piec gazowy jednofunkcyjny polecamy również do domów, w których przewiduje się cyrkulację wody użytkowej. To proste rozwiązanie pozwala uniknąć nadmiernych strat wody.

Głównym zadaniem kotłów jednofunkcyjnych jest dostarczenie do kaloryferów umieszczonych w pomieszczeniach wystarczającej ilości ciepła. Dzięki temu, że dostarcza on odpowiednią temperaturę, możliwe staje się codzienne przebywanie w komfortowych warunkach domowego ciepła. Musimy jednak pamiętać o tym, że instalacja tego rodzaju pieca wymaga posiadania określonej ilości miejsca. Nie w każdym pomieszczeniu zmieścimy bowiem piec jednofunkcyjny, nie mówiąc o zasobniku przeznaczonym na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Brak przerw w dostawie ciepłej wody jest bezdyskusyjną zaletą tego rodzaju kotłów.

Alternatywa

Alternatywą dla kotłów jednofunkcyjnych wiszących są kotły stojące ze zintegrowanym zasobnikiem na ciepłą wodę użytkową, takie jak Brötje BBK EVO czy Brötje BBS EVO. Zasobnik umieszczony jest zwykle obok kotła lub pod nim. W jego wnętrzu znajduje się zimna woda pochodząca z instalacji wodociągowej. Za pośrednictwem pieca ogrzewa się ją do pożądanej temperatury.

Kocioł gazowy jednofunkcyjny z zainstalowanym podgrzewaczem zyskuje więc nową funkcję, którą może spełnić. Współpracując z zewnętrznym zasobnikiem, pozwala na zgromadzenie ciepłej wody i jej swobodne wykorzystanie. Dzięki temu zyskujesz gwarancję, że ciepłej wody użyjesz tuż po odkręceniu kurka. Oszczędzisz tym samym nie tylko energię, ale i wodę. Polecamy zatem piec gazowy jednofunkcyjny Brötje WGB EVO, który gwarantuje oszczędność. Dzięki temu, że jest wszechstronny i ekonomiczny, sprosta niemal każdym wymaganiom. Automatyczna optymalizacja spalania zapewnia ekonomiczność w każdym miejscu jego zastosowania. Nawet jeśli paliwo (gaz) zasilające kocioł jest różnej jakości, piec utrzymuje swoją stałą sprawność. Jakość spalanego gazu nie wpływa wobec tego na odczuwane przez nas ciepło w domu.

Przed wyborem kotła, najbardziej odpowiedniego dla Twoich potrzeb, zalecamy obliczyć zapotrzebowanie domu na ciepło. Musisz wziąć pod uwagę takie czynniki jak: lokalizacja budynku, jego usytuowanie oraz sposób użytkowania.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button