Brötje WGB EVO – wszystko na temat kotła

kocioł Brötje WGB EVO
Wymiana tradycyjnego kotła gazowego na kocioł kondensacyjny wzbudza u użytkowników wiele wątpliwości. Jak się okazuje – całkowicie niepotrzebnie. Instalując w domu np. kocioł Brötje WGB EVO, możemy bowiem wiele zaoszczędzić. Dbamy nie tylko o czyste środowisko, ale i o stan własnego portfela.

 

Kocioł Brötje WGB EVO jest kotłem kondensacyjnym, co oznacza, że w procesie ogrzewania wykorzystuje potencjał pary wodnej. Jest ona podstawowym produktem „ubocznym” spalania gazu. Co za tym idzie, powstaje w każdym kotle gazowym. Nie każdy kocioł jest jednak przystosowany do tego, by w pełni ją wykorzystać.

Tradycja czy nowoczesność?

Tradycyjny kocioł gazowy odchodzi powoli do lamusa. Nic dziwnego – ma bowiem godnego następcę. W zwykłym piecu gazowym znaczna część energii cieplnej po prostu się marnuje. Nie wykorzystuje on bowiem energii ze spalin ani wody, skutków ubocznych procesu spalania. Są one po prostu wydalane. Słabsza jest jego ogólna sprawność. Zdarza się bowiem, że nie wykorzystuje on paliwa w 100%, czym naraża użytkowników na dodatkowe koszty. Problem ten dotyczy starszych modeli, które obecnie są już dość wysłużone.

Nowoczesny kocioł kondensacyjny nie tylko wykorzystuje energię cieplną zawartą w parze wodnej, ale i spalinach. Dzięki temu sprawia, że bezużyteczne dotychczas „resztki” spalania stają się dodatkowym paliwem. Zamknięta komora spalania w kotle gwarantuje czystość powietrza w pomieszczeniu, w którym on się znajduje. Nie musimy zatem instalować żadnych dodatkowych nawiewów. Praca grzewcza tego typu kotła odbywa się wydajnie przy jednoczesnym zmniejszeniu jego mocy grzewczej. Dzięki temu zapewnia on nam zarówno ciepło, jak i oszczędności. Najnowsze rozwiązania techniczne, zastosowane w kotłach kondensacyjnych, minimalizują ryzyko ich awarii oraz zmniejszają koszty eksploatacji. Ostatecznie zyskujemy niemal gwarancję, że posłuży nam on dłużej od tradycyjnego.

Kocioł Brötje WGB EVO

Gazowy kocioł kondensacyjny Brötje WGB EVO jest kotłem wiszącym, który łatwo zamontujesz nawet w niewielkim pomieszczeniu i niewielkiej przestrzeni. Jego moc grzewcza waha się od 2,9 do 38 kW. Kocioł o klasie efektywności energetycznej „A” dba o to, by w Twoim domu nie występowały żadne starty ciepła. Aby płynnie obniżyć temperaturę w zamkniętym systemie c.o., piec nie wymaga minimalnego przepływu wody. Co więcej, adaptuje się do rodzaju spalanego gazu ziemnego, utrzymując jak najlepszą jakość procesu.

Piec wyposażony jest w elektroniczną pompę obiegową, cyfrowy termometr, zawór bezpieczeństwa, czujnik braku wody i automatyczny odpowietrznik. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii piec jest w zasadzie bezobsługowy. Możliwa jest bowiem pogodowa regulacja pracy kotła, za pomocą zainstalowanych sterowników, a nawet ustalenie indywidualnych, tygodniowych programów czasowych. Wymiennik ciepła, który jest sercem kotła kondensacyjnego, objęty jest 10-letnią gwarancją. Wykonany został z odlewu aluminium i krzemu oraz pokryty NANO powłoką.

Optymalizacja spalania

Sterowanie pracą kotłów kondensacyjnych jest niezwykle proste. Kontrola jakości procesu spalania jest podstawowym czynnikiem zmniejszającym w sposób znaczny straty ciepła. Stare kotły nie były tak wydajne, by spełnić coraz wyższe wymagania użytkowników. Oczekujemy bowiem, że kocioł, który większość czasu pracuje z niską mocą i zapewnia ciepło w pomieszczeniach, nagle szybko dostarczy wymaganą ilość ciepłej wody. Podgrzanie jej w ekspresowym tempie w starych kotłach nie było możliwe głównie z powodu zbyt małej amplitudy mocy minimalnej i maksymalnej.

W kotłach kondensacyjnych zastosowano nowoczesny układ regulacji, który umożliwia pracę palnika z mocą wynoszącą tylko 10% mocy maksymalnej. Precyzyjna regulacja przepływu gazu pozwala na automatyczne zmniejszanie mocy i wielkości płomienia, w zależności od potrzeb użytkowników. Zachodzi ona poprzez redukcję ilości gazu docierającego bezpośrednio do palnika. Nawet gdy przez palnik przepływa minimalny strumień gazu, nie musimy martwić się o niestabilną pracę kotła czy zanik płomienia i wyłączenie ogrzewania.

Ustawa antysmogowa

Wyżej wymienione parametry i zalety, które posiada kocioł Brötje WGB EVO, przyczyniają się do tego, że coraz więcej osób wybiera ten rodzaj źródła ciepła dla ogrzania swojego domu. W stolicy Małopolski obowiązuje już zgodny z prawem zakaz stosowania paliw stałych. W związku z tym już od września zeszłego roku krakowianie nie mogą spalać w piecach paliwa stałego oraz powinni pozbyć się ostatecznie starych „kopciuchów”. Piece kondensacyjne uważane są za rozwiązania przyszłości.

Nawet w sytuacji, gdy na swoim koncie nie mamy takiej ilości środków pieniężnych, która wystarczyłaby do kupna pieca kondensacyjnego, możemy pozwolić sobie na jego montaż. Rządowe dotacje wychodzą bowiem naprzeciw potrzebom Polaków. Jednym z najpopularniejszych programów walki ze smogiem jest program priorytetowy „Czyste powietrze”. Realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera działania związane z wszelkimi pracami termomodernizacyjnymi budynków. Budownictwo starego typu w kwestiach udogodnień ekologicznych pozostawia wiele do życzenia. Nieszczelna i zniszczona stolarka okienna oraz drzwiowa, brak ocieplenia budynku, stary piec w kotłowni, niewydajna instalacja grzewcza – wszystko to przyczynia się do wzrostu problemu zanieczyszczenia powietrza. Na szczęście w obecnych czasach można z nim aktywnie walczyć, wykorzystując chociażby kocioł Brötje WGB EVO.

Więcej na temat kotła Brötje WGB EVO dowiesz się na stronie producenta.

Chcesz zainstalować kocioł lub masz z nim kłopot? Sprawdź autoryzowany montaż i serwis kotłów Brötje.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button