Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe – jak to połączyć?

Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe
W dzisiejszych czasach, gdy stawiamy na ekologiczne i oszczędne rozwiązania, popularne stają się wszelkiego rodzaju połączenia, dzięki którym zyskujemy czas i pieniądze. Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe są właśnie takim połączeniem. Zastosowanie tego rozwiązania w naszym domu gwarantuje nam nie tylko oszczędności, ale przede wszystkim ciepło.

Ekologia

Ekologiczne rozwiązania stawiają najczęściej na prostotę i oszczędność. Ich wdrażanie i wykonywanie wspierane jest przez wiele organizacji i organów w naszym kraju. Jednym z rodzajów działań, jakie polski rząd podejmuje na rzecz ochrony środowiska, jest program „Czyste Powietrze”. Zapewnia on środki finansowe w formie dotacji osobom, które decydują się na wykonanie prac termomodernizacyjnych. Prace te mogą być bardzo różnorodne. Program przewiduje dotacje zarówno w przypadku wymiany źródła ciepła, budowy domu, jak i wymiany okien, wykonania ocieplenia budynku i wielu innych. Program „Czyste Powietrze” realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego głównym celem jest walka z zanieczyszczeniem powietrza, które osiąga w Polsce obecnie rekordowo wysokie wartości. Wszelkie inwestycje, które są lub będą dofinansowane w ramach programu, przyczyniają się nie tylko do ograniczenia problemu smogu. Wiele gospodarstw domowych nazywamy bowiem nieekologicznymi ze względu na ich przestarzałą budowę i wykonanie. Gdy budowane były wiele lat temu, nikt nie brał pod uwagę możliwości oszczędności poprzez wykonanie ekologicznych prac termomodernizacyjnych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań ekologia wpływa na domowy budżet dzięki znaczącym finansowym oszczędnościom. Jednym z takich rozwiązań będzie sytuacja, gdy w połączymy kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe

Wykonanie ogrzewania podłogowego jest jedną z możliwości zastosowania ekologicznego rozwiązania w naszym domu. Wszystko to ze względu na specyfikę jego działania. Ogrzewanie podłogowe zużywa o wiele mniej energii niż tradycyjne ogrzewanie za pomocą kaloryferów. Montaż ogrzewania podłogowego jest ponadto stosunkowo łatwy, a efekt wykonania niezwykle estetyczny. Unikamy bowiem przeprowadzania przez nasz dom widocznych elementów grzejnych, a zyskujemy równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego unikamy również cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, a co za tym idzie unoszenia podgrzanego kurzu. Ten rodzaj instalacji działa bowiem wykorzystując zasady promieniowania cieplnego i konwekcji.

Ogrzewanie podłogowe staje się wobec tego coraz bardziej popularne wśród inwestorów i wykonawców. Zwykle wykonujemy je w formie betonowej płyty z zalanymi elementami grzejnymi. Na rynku dostępne są jednak także instalacje do montażu „na sucho” – najczęściej w drewnie. Przed montażem powinniśmy jednak zadbać o podłoże. Musimy je dokładnie  wyrównać, by zapobiec późniejszemu pękaniu rur. Najlepiej zadbać o prawidłowy stan podłoża jeszcze na etapie budowy domu. Nie znaczy to jednak, że podczas remontu nie możemy wykonać ogrzewania podłogowego. Dla prawidłowego działania ogrzewania i zapobieganiu utraty ciepła wykonujemy termoizolację podłoża.

Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe – jak to połączyć?

Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe stanowią proste połączenie. Mimo że obecnie postulowana jest likwidacja pieców węglowych, musimy pamiętać, że istnieją ekologiczne piece spalające paliwo stałe. Spełniają one wszelkie normy emisyjne zapobiegające nadmiernemu wydzielaniu szkodliwych substancji do atmosfery. Jednym z rodzajów takich właśnie źródeł ciepła jest piec na ekogroszek. To tani i ekologiczny sposób na ogrzanie naszego domu. Ekogroszek ma bowiem wyższą kaloryczność i sprawność spalania w porównaniu z tradycyjnym węglem, którego używaliśmy jeszcze do niedawna. Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe, zwłaszcza przy zastosowaniu pieca na ekogroszek, jest gwarancją oszczędności i ciepła.

Ogrzewanie podłogowe, które znajduje się na większej powierzchni, ma za zadanie zapewnić komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach. Dlatego najczęściej dla takiej instalacji jako źródło ciepła wybieramy kocioł/piec. Ogrzewanie podłogowe zasilane energią elektryczną nie byłoby w tym przypadku ani wydajne, ani oszczędne. Instalacja, którą zasila kocioł na tanie paliwo, jest tutaj najlepszym możliwym wyborem.

Najlepiej, jeśli nasza instalacja stanowi układ zamknięty wypełniony wodą. Jednakże ze względu na brak lub ograniczenie możliwości odpowietrzenia układu, zalecamy wykonanie ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem układu otwartego. Podczas instalacji musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na minimalizację ryzyka dostania się powietrza do jej wnętrza. Ponadto, musimy zadbać o odpowiednie odpowietrzenie, na wypadek gdyby powietrze jednak dostało się do środka. Niezbędne są tu odpowietrzniki i separator powietrza, który instalujemy przed pompą obiegową. Jeśli źródłem ciepła dla instalacji będzie piec na paliwo stałe, możemy pokusić się o wykonanie układu zamkniętego, jednak tylko przy zachowaniu określonych zasad. Wykorzystując płytowy wymiennik ciepła, zamykamy wtedy obieg kotła od obiegu grzewczego w pomieszczeniach. Wykonanie takiego układu wiąże się jednak ze zwiększonym nakładem finansowym sięgającym nawet 2 tysięcy złotych.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button