Grzejnik łazienkowy – jak dobrać moc?

Grzejnik łazienkowy
Każda instalacja grzewcza ma wiele elementów, od których sprawnej pracy zależy jakość i moc ogrzewania w naszym domu. Jednym z nich jest grzejnik łazienkowy. Jego wybór nie może być przypadkowy i opierać się tylko na dopasowaniu go do koloru ścian czy płytek łazienki. Najistotniejszym parametrem jest jego moc. Aby dowiedzieć się, jaki grzejnik powinniśmy wybrać, musimy zastanowić się nad jego przeznaczeniem.

 

Łazienka, jako newralgiczny punkt każdego mieszkania czy domu, jest miejscem, w którym szczególnie oczekujemy ciepła. Po wyjściu spod prysznica czy z kąpieli dobrze stanąć na ogrzewanej podłodze w ciepłej i przytulnej łazience. Przyjemne ciepło zapewni dobrze dobrany grzejnik łazienkowy.

Grzejnik łazienkowy

Dobrze dobrane parametry techniczne przyczynią się do tego, że grzejnik łazienkowy będzie w naszym domu znakomicie spełniał powierzoną mu funkcję. Może on bowiem służyć nie tylko do ogrzewania, ale przykładowo również do suszenia. Oprócz tego, że może stać się wieszakiem na mokre ręczniki, często pełni również funkcję dekoracyjną. Najczęściej umieszczamy go w centralnej części łazienki, gdzie jest dobrze widoczny. Warto zatem zadbać o jego walory estetyczne, ale nie pozwólmy, by była to karta przetargowa dla określonego zakupu.

Instalacje grzewcze są na tyle różnorodne, że możemy do nich dobrać grzejnik łazienkowy w odpowiednim kształcie, kolorze, a nawet wykonany z określonego materiału. Do ich budowy najczęściej stosuje się wysokiej jakości rury z aluminium, stali i miedzi. Posiadają one ponadto powłoki antykorozyjne, które dbają o dobry stan grzejnika nawet w wilgotnym pomieszczeniu, zapobiegając tworzeniu się rdzy. Powłoki są zatem satynowane, chromowane, metalizowane lub lakierowane. Do wyboru mamy grzejniki wodne i elektryczne. Pierwsze z nich zasilane są z instalacji centralnego ogrzewania i do ich prawidłowego działania niezbędna jest woda w instalacji grzewczej. Drugi typ zasila elektryczna grzałka. Dla niezdecydowanych sklepy oferują ponadto grzejniki wodno-elektryczne, zasilane określonym źródłem ciepła w zależności od sezonu grzewczego.

Asortyment grzejników łazienkowych jest niezwykle szeroki. Niezależnie od rodzaju, który wybierzemy, możemy wyposażyć je w dodatkowe akcesoria, takie jak: lustro, wieszak, uchwyty lub grzałki elektryczne.

Dobór mocy

Grzejnik łazienkowy cechuje się niższym poziomem mocy od innych grzejników o podobnych rozmiarach i parametrach. Wszystko ze względu na mniejszą powierzchnię wymiany ciepła. Musimy go również odpowiednio dopasować do parametrów wody, która płynie w instalacji centralnego ogrzewania w naszym domu lub mieszkaniu. Każda instalacja jest inna – różni się w zależności od wykorzystywanego źródła ciepła, stosowanej pompy ciepła, a nawet rodzaju paliwa. Inną temperaturę osiąga bowiem woda w instalacji zasilanej kotłem na paliwo stałe, a inną otrzymamy w zasilanej paliwem ciekłym.

Przy zakupie powinniśmy zatem zwrócić uwagę na moc grzejnika podaną przez producentów dla określonych parametrów. Najczęściej pierwsza podana wartość jest temperaturą zasilania, druga – powrotu, a trzecia – wewnętrzna pomieszczenia. Zdarza się również, że producent podaje dodatkowo wydajność grzejnika w watach. Najczęściej dla małych łazienek, otoczonych innymi pomieszczeniami, zaleca się grzejniki o mocy 80 W, a w słabo ocieplonych – 130 W na 1 mkw powierzchni. Optymalną temperaturą, do której ustawia się grzejnik łazienkowy, jest zwykle 24 stopni Celsjusza.

W ocenie doboru mocy grzejnika łazienkowego warto wziąć również pod uwagę lokalizację łazienki w topografii domu lub mieszkania, ewentualność połączenia różnych sposobów ogrzewania (najczęściej wybierane jest ogrzewanie podłogowe) oraz przysłonięcie grzejnika, który będzie pełnił jednocześnie funkcję suszarki. Ostatecznie – warto nieco zawyżyć moc, by cieszyć się komfortem ciepła w tak ważnym pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Kocioł na paliwo stałe i ogrzewanie podłogowe jako łazienkowe połączenie w wielu domach sprawdza się najlepiej.

Szczegółowe obliczenia mocy grzejnika

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać obliczenia, na podstawie których dobierzesz odpowiednią moc grzejnika do swojej łazienki, wystarczy, że wykonasz kilka prostych czynności. Najpierw powinieneś dokładnie zmierzyć powierzchnię pomieszczenia – chodzi tu o jego długość, szerokość i wysokość. Wartości trzeba pomnożyć, by uzyskać wynik w postaci objętości łazienki w metrach sześciennych. Jeśli Twój dom jest dobrze izolowany lub poddany nowoczesnej termomodernizacji, wystarczy, że od obliczonej wartości odejmiesz 10%. W przypadku starych domów lub złej izolacji – musisz do wartości objętości dodać aż 15%. Musimy również przyjąć, że na każdy metr sześcienny potrzebujemy grzejnika o mocy 93 W. W związku z tym ostatnim krokiem jest pomnożenie uzyskanej wcześniej wartości przez 93. Jeżeli zatem nasze pomieszczenie ma 18 metrów kwadratowych (18×93=1674), to powinniśmy szukać grzejnika o mocy minimalnej 1674 W. W razie wątpliwości warto skorzystać z porady doświadczonego instalatora.

error: Tekst objęty prawami autorskimi.
Call Now Button